فلزیاب طلایاب گنج یاب
بلاگ

یک دستگاه فلزیاب خوب چه امکاناتی باید داشته باشد؟

یک دستگاه فلزیاب خوب باید تغییر فرکانس داشته باشد برخی از همکاران محترم تاکید میکنند باید فرکانس پایین باشند ولی درست نیست!؟ زیرا در جاهایی که خاک نرم دارد برای عمق زنی بیشتر فلزیاب باید فرکانس بالا باشد و در جاهایی مانند صخره ، ساروج باید فرکانس دستگاه کم باشد تا امواج از مانع راحت عبور کنند.

یک دستگاه فلزیاب خوب باید دارای امکانات زیر باشد :

 • عمق نفوذ حداقل 3 متر
 • نشانگر متراژ 
 • سبک و کم حجم
 • توانایی تفکیک حداقل 50%
 • قابلیت حذف ذرات ریز و آلودگی زمین
 • دستگاهی خریداری کنید که امتحان خود را پس داده مانند PI – VLF و …
 • تصویری بودن دستگاه ربطی به عملکرد و عمق زنی دستگاه ندارد.
 • برای آموزش دستگاه حداقل 1 ماه وقت بگذارید
 • متراژهای بالای 7 متر برای جنس تازه را باور نکنید!!

بعضی از شرکتها از قضیه گاز طلا سوء استفاده کرده و میگویند متراژ فلزیاب برای جنس کهنه 5 برابر میشود باور نکنید!! زیرا حداکثر 2 برابر میشود.

تاریخچه دستگاه فلزیاب!

فلزیابها دستگاه هایی هستند که برای یافتن فلز مدفون در زیر خاک، ماسه، چمن و حتی در توده های آب طراحی شده اند فلزیابها با ایجاد میدان مغناطیسی در اطراف سیم پیچ جستجوی الکتریکی کار میکنند که تا عمق متوسط حدود 10 اینچ گسترش مییابد اگر مواد رسانا در محدوده آشکارساز باشد امضای الکترومغناطیسی ماده، میدان مغناطیسی را مختل میکند هشدارهای دیداری و صوتی آشکارساز به شما اطلاع میدهد که چیزی پیدا کرده اید.

انواع دستگاه طلایاب و گنجیاب

فلزیابها بر اساس نحوه استفاده و مواردی که شناسایی میکنند دسته بندی میشوند سه نوع اصلی فلزیاب وجود دارد.

 1. فلزیابهای فرکانس بسیار پایین (VLF) :
  رایج ترین و مقرون به صرفه ترین انواع فلزیابها هستند یک آشکارساز VLF دو سیم پیچ دارد یک سیم پیچ فرستنده که میدان مغناطیسی را ایجاد میکند و یک سیم پیچ آشکارساز که هرگونه اختلال در میدان ایجاد شده توسط مواد رسانا را حس میکند.
  آشکارسازهای VLF علاوه بر ارزان بودن و یافتن آسان، سبک وزن و بادوام هستند که آنها را برای مبتدیان و کودکان گزینه های خوبی میکند این نوع فلزیاب معمولا برای یافتن سکه ها، جواهرات، آثار و دیگر رسوبات فلزی استفاده میشود اگرچه آشکارسازهای VLF مقاوم در برابر آب و ضد آب در بازار وجود دارد آشکارسازهای القای پالس (PI) برای تشخیص فلزات زیر آب بهتر هستند.
 2. آشکارسازهای القای پالس (PI) :
  برخلاف طراحی دو سیم پیچ آشکارساز VLF، فلزیابهای القای پالس (PI) فقط یک سیم پیچ دارند این سیم پیچ از میدان مغناطیسی عبور میکند و مواد رسانا را تشخیص میدهد طراحی تک سیم پیچ آشکارسازهای PI کمتر از آشکارسازهای VLF تحت تأثیر کانی سازی زمین قرار میگیرد به همین دلیل است که بهتر است از آشکارسازهای PI هنگام جستجو در سواحل، رودخانه ها یا زیر آب (اگر یک آشکارساز ضد آب دارید) استفاده کنید.
  آشکارسازهای PI بهترین فلزیاب برای استفاده در شهرها نیستند زیرا نمیتوانند بین زباله های آهنی مانند میخ و گنجینه هایی مانند سکه یا طلا تمایز قائل شوند یکی دیگر از معایب آشکارسازهای PI این است که گران‌ تر از فلزیابهای VLF هستند علاقمندان تازه کار فلزیاب ممکن است نخواهند چنین سرمایه گذاری قابل توجهی انجام دهند.
 3. آشکارسازهای تخصصی :
  فلزیابهای تخصصی مانند ردیابهای چند فرکانس، طلایاب ها و ردیابهای ضد آب میتوانند آشکارسازهای VLF یا PI باشند اما عملکردهایی نیز دارند که آنها را قادر میسازد وظایف تخصصی را انجام دهند.

فلزیاب های چند فرکانسی :

فلزیابهای چند فرکانسی برای حرفه ای ها یا علاقه مندانی که از فلزیابی در مکان های مختلف لذت میبرند ایده آل هستند با تغییر تنظیمات فرکانس، فلزیاب‌های چند فرکانسی میتوانند در شهرها، ساحل، رودخانه‌ ها یا دریاچه‌ ها یا حتی در اقیانوس بدون نیاز به PI و VLF استفاده شوند نقطه ضعف این است که دستگاه های چند فرکانس گران هستند.

دستگاه فلزیاب های طلا همانطور که از نام آن مشخص است به طور خاص برای یافتن طلا طراحی شده اند این نوع آشکارساز میتواند یک آشکارساز VLF یا یک آشکارساز PI باشد اما محدوده فرکانسی بالاتری نسبت به آشکارسازهای دیگر دارد این فرکانس بالاتر هشدارهای آشکارسازها را هنگام مواجه با نمک ها و سایر مواد معدنی که معمولا هنگام جستجوی طلا شناسایی میشوند خاموش نمی کند.

برخی از ویژگیهای یک دستگاه گنجیاب فوق العاده حرفه ای :
 • نوع هدف : قبل از تصمیم گیری در مورد یک محصول مناسب به این فکر کنید که کجا از فلزیاب خود استفاده میکنید و انواع اهدافی که به دنبال آن هستید اگر در نزدیکی اقیانوس، دریاچه یا یک رودخانه بزرگ زندگی میکنید و میخواهید با فلزیاب خود کاوش در ساحل داشته باشید عاقلانه است که روی محصولی با سیم پیچ‌ های ضدآب یا حتی محصولی که کاملا غوطه‌ ور است سرمایه‌ گذاری کنید.
 • تبعیض : تمایز یک فلزیاب توانایی آن در تشخیص انواع مواد است به عنوان مثال، یک آشکارساز با تمایز خوب میتواند تفاوت بین یک سکه و یک درب بطری را تشخیص دهد.
 • شناسایی هدف : داشتن یک فلزیاب با شناسایی هدف، تبعیض را یک قدم فراتر میبرد این نوع فلزیاب به جای هشدار دادن به شما در صورت وجود چیزی ارزشمند برای حفاری در واقع در محدوده قابل قبولی نشان میدهد که جسم چیست یک فلزیاب با شناسایی هدف معمولا میتواند بین جواهرات، آشغال ها، طلا و حتی سکه هایی با ارزش های مختلف تمایز قائل شود.
 • فرکانس عملیاتی : فرکانس کاری یک فلزیاب تعداد دفعاتی است که سیگنال توسط آشکارساز ارسال و دریافت میشود فلزیاب های فرکانس پایین قادر به اسکن عمیق تر در زمین هستند به همین دلیل است که برای یافتن اجسام بزرگ و مدفون بسیار مناسب هستند به طور کلی اکثر فلزیاب ها دارای محدوده فرکانس پایین تا متوسط ​​هستند.
 • حساسیت : حساسیت یک فلزیاب به این اشاره دارد که چگونه میتواند مواد رسانا را از یک فاصله خاص تشخیص دهد اکثر فلزیاب ها با سطح حساسیت توصیه شده که در اکثر کاربردها مناسب است برچسب گذاری میشوند در برخی شرایط کاربر ممکن است مجبور شود سطح حساسیت دستگاه را کاهش دهد تا بتواند به طور موثر کار کند برای مثال اگر منطقه جستجو دارای محتوای مواد معدنی بالا باشد یا نزدیک خطوط برق باشد ممکن است نیاز به تنظیم سطح باشد.
 • عمق جستجو : عمقی که یک فلزیاب قادر به جستجوی مواد رسانا است به عنوان عمق جستجوی آن شناخته میشود عمق جستجوی معمولی بین محصولات بسیار متفاوت است آنها از حدود 2 اینچ تا 15 اینچ متغیر هستند آشکارسازهای فرکانس پایین نسبت به آشکارسازهای فرکانس بالا امتیاز حداکثر عمق بهتری را ارائه می دهند.
 • وزن دستگاه : وزن فلزیاب عاملی است که اغلب نادیده گرفته میشود، اما نباید باشد شما یک فلزیاب را برای مدت طولانی در دست خواهید داشت یکی را انتخاب کنید که مجبور نباشید با آن دست و پنجه نرم کنید تا بتوانید روی خوانده ها و یافته های خود تمرکز کنید.
 • تعادل زمین : خاک حاوی مقادیر کمی از فلزات و آلیاژهای فلزی است مهم نیست در کجا از فلزیاب استفاده میکنید این ردیابی ها میتوانند در توانایی فلزیاب برای مکان یابی سکه ها، جواهرات و سایر اشیاء قدیمی فلزی اختلال ایجاد کنند فلزیاب هایی که دارای ویژگی به نام تعادل زمین هستند میتوانند این فلزات را نادیده بگیرند و به طور موثر قرائت های نادرست را کاهش دهند.

در حالت کلی چهار نوع اصلی تعادل زمین وجود دارد که عبارتند از :

 1. تعادل خودکار زمین : به طور خودکار تشخیص داده و تداخل را تنظیم می کند. کاربر مجبور نیست کاری انجام دهد.
 2. از پیش تعیین شده : توسط کاربر قابل کنترل نیست سازنده آزمایش میکند و خط پایه را برای تشخیص تعیین میکند و به دستگاه اجازه میدهد تداخل‌ های کوچکی را که کمتر از این آستانه هستند نادیده بگیرد.
 3. تنظیمات دستی تعادل زمین : را میتوان با توجه به هدف مورد نظر کاربر توسط کاربر تغییر داد مبتدیانی که نمی دانند چگونه تعادل زمین را به درستی تنظیم کنند ممکن است آشکارساز با این ویژگی را برای استفاده چالش برانگیز بیابند.
 4. تعادل چندگانه زمین : به کاربر این امکان را میدهد که سطح تعادل زمین را به صورت دستی تنظیم کند یا آن را روی یک تنظیم خودکار بگذارد.
نتیجه گیری کلی از خرید یک دستگاه گنجیاب عالی و با کیفیت :

اگر در حال خرید دستگاه فلزیاب هستید که آن را با دیگران به اشتراک بگذارید به دقت فکر کنید که آن را با چه کسی به اشتراک میگذارید کودکان به یک فلزیاب نیاز دارند که خیلی سنگین نباشد و ترجیحا بتوان آن را در ارتفاع مناسب تنظیم کرد اشتراک گذاری یک فلزیاب با بزرگسال دیگری که از نظر اندازه یا قدرت متفاوت است نیز بر روی ردیاب انتخابی شما تاثیر میگذارد کسانی که آسیب دیدگی کمر یا شانه دارند باید از آشکارسازهای سنگینی که می تواند مشکلات سلامتی موجود را تشدید کند اجتناب کنند.

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 9 =

دکمه بازگشت به بالا