فلزیاب طلایاب گنج یاب
گنج یابی

مقبره گورتپه ای در گنجیابی چه اهمیتی دارد؟ | نحوه کاوش در مقبره های باستانی چگونه است؟

مقبره گورتپه ای در گنجیابی جز پیچیده ترین و گسترده ترین روش های تدفینی میباشد که معمولا کاوشگران به دو اتاقک یا سالن برخورد میکنند که سالن رسومات یا رسم تدفین گفته میشود که در آن قبل از تدفین نهایی یک سری مراسم های خاص عبادتی انجام میگرفته است.

مقبره گورتپه ای در گنجیابی

مقبره گورتپه ای در گنجیابی چه اهمیتی دارد؟

سالنی بوده است که طبق یک سری شواهد تاریخی دارای گنج و دفینه زیادی بوده است.

  • دهلیز در گنج یابی (دالان) :
    به مسیر اصلی میان یک ورودی یا محیط اصلی گفته میشود که معمولا در مقبره گورتپه ای دهلیزهای تونلی است که بعد از گذر از اتاقک رسومات یا انتظار متوجه وجود یک تونل میشویم که به اتاقک دیگری راه دارد که معمولا برای این قسمت یک درب سنگی میساختند که حرمت و آرامش متوفی نگهداشته بشود.

منظور از اتاقک تدفین در گنج یابی و دفینه یابی چیست؟

  • اتاقک تدفین که بعد از سالن اول و دهلیز به آن میرسیم که در قسمت انتهای آن در زیر یک طاق گنبدی محرابی یک تابوت سنگی مشاهده میکنیم که در این اتاقک جسد را در دل تابوت سنگی قرار میداده اند و در تابوت را می بستند.
  • بقایای استخوان جسد در تابوت خواهد بود و معمولا طبق جنسیت فرد تدفین شده در تابوت هدایایی را بر تن خود جسد میکردند.
  • و اگر بانویی باشد زیورآلات او را میپوشانیدند.
  • اگر مرد باشد وسایل رزم و قدرت نمایی مانند زره را در داخل تابوت مشاهده خواهید کرد.

اما درباره هدایا باید بگوییم که اصل هدایا را در قسمت بیرون تابوت قرار میدادند که گاهی بر سکوهایی در اطراف خود تابوت قرار میدادند و گاهی نیز بر روی خاک قرار میدادند.

ساختار مهندسی مقبره های گور تپه ای چگونه است؟

اگر قرار نباشد دیگر هیچگاه مقبره گشوده نشود بصورت کامل کار را مخفی و استتار میکردند اما اگر قرار بر این بوده باشد که قبر دوباره گشوده شود نشانه هایی در مسیر و بیرون برای آینده که دوباره نیاز باشد گشوده شود قرار میدادند مثلا اضافه کردن متوفی دیگری به مقبره که مسلما در این مدت مقبره باید بسته و مخفی نگه داشته میشد.

مقبره گورتپه ای در گنجیابی

انواع هدایای موجود در گورهای تپه ای چه چیزهایی بوده است؟

هدایای گران بهایی نیز مانند زیورآلات، جام های سیمین و زرین، مجسمه های زیبا، سفال های باارزش و همچنین به طراحی و زیباسازی درون خود مقبره گورتپه ای نیز اهمیت فراوانی میدادند بخاطر همین در داخل زیربنای خود مقبره معمولا ما نقاشی ها و سمبل نگاری های زیبا و خاصی را مشاهده میکنیم که به صورت بسیار نزدیک با صفات و منصب صاحب مقبره نزدیک می بوده است و ریشه از مذهب و تفکرات و اعمال آن میگرفته است.

  1. در بسیاری از مواقع تمامی فضا به جز اتاقک تدفین با خاک پر میباشد که دلیل پرنکردن اتاقک تدفین با خاک بی احترامی به جسد بوده و اتاقک انتظار نیز بسیار کم پیش می آمده است که با خاک پر شده باشد.
  2. جهت ورودی مقبره گورتپه ای بسیار با مذهب، حکومت و قدرت صاحب مقبره در ارتباط بوده است اما معمولا ورودی مقبره ها در جهات غرب و شرق میباشد.
  3. ساختار مقبره ها نیز بسیار به قدرت صاحب مقبره بستگی دارد که در بسیاری از مواقع ساختمانی سنگچین را مشاهده میکنیم که بعد از اتمام ساختار مقبره ملات کشی را برای زیبا سازی بر روی آن انجام میداده اند.

برای خرید انواع دستگاه فلزیاب، طلایاب و گنجیاب به آدرس لینک زیر مراجعه نمائید.

مقبره گورتپه ای در گنجیابی

‫1.5/5 ‏‫(2 نظر)‬

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 8 =

دکمه بازگشت به بالا