فلزیاب طلایاب گنج یاب
سیستم های ردیابشرکت آلفا الکترونیکفیلم های آموزشی و گنج یابیمطالب فلزیابینکات مهم قبل از خرید هر دستگاه فلزیاب

مفاهیم اولیه در مورد فلزیاب و گنج یاب و شعاع زن

مفاهیم اولیه در مورد فلزیاب و گنج یاب و شعاع زن | فلزیاب وسیله‌ ای است که برای پیدا کردن اجسام فلزی مخفی یا گم شده درون زمین، دیوار یا اجسام دیگر به کار گرفته میشود دستگاه فلزیابها میدان مغناطیسی را در اطراف دیسک جستجوگر خود ایجاد میکنند زمانی که جسم فلزی در محدوده میدان مغناطیسی قرار بگیرد شدت میدان مغناطیسی تغییر کرده و دستگاه فلزیاب با این تغییرات متوجه وجود فلز در اطراف دیسک خود خواهد شد و آن را آشکار و اطلاع میدهد.

فلزیاب و گنج یاب
هر چقدر شدت میدان مغناطیسی تولید شده توسط دستگاه بیشتر باشند عمق کشف فلز بیشتر خواهد بود عمق کاوش توسط فلزیاب با توجه به اندازه، شکل و جنس فلز تغییر میکند کمتر یا بیشتر میشود.

منظور از فلزیاب و گنج یاب چیست؟

همانطور که از اسم آن مشخص است فلزیاب به دستگاهی گفته میشود که توانایی مشخص کردن فلزات در عمق های مختلف را دارد فلزیابها اولین بار در سال 1870 تولید شدند و تا به امروز در صنایع وسیعی استفاده میشوند در حالت کلی فلزیاب قابلیت تفکیک ندارد و فقط برای پیدا کردن فلز کاربرد دارند.
گنج یاب هم به دستگاهی گفته میشود که علاوه بر شناسایی فلز قادر است با ارزش یابی، ارزش دار بودن یا به عبارتی طلا یا غیر طلا بودن فلز را مشخص کند.

انواع مختلف این دستگاه ها عبارتند از :

 • فلزیاب
 • گنجیاب
 • فلزیاب ماهواره ای
 • ردیاب
 • شعاع زن
 • نقطه زن
 • دستگاه فلزیاب فرکانس بالا و فرکانس پایین
 • فلزیاب تصویری
 • طلایاب

توضیحاتی در مورد انواع دستگاه های فلزیاب و گنجیاب :

 1. فلزیاب ماهواره ای :
  در عمل وجود خارجی ندارد و در واقع کلک تبلیغاتی و راه جدید برای کلاهبرداری میباشد در کل جهان هیچ دستگاهی وجود ندارد که بتواند از طریق ماهواره فلز زیر زمین را مشخص کند حتی پیشرفته ترین ماهواره ها که توسط NASA ساخته و به فضا ارسال شده اند قادر به انجام این کار نیستند و حتی قادر نیستند 20 سانتی متر در خاک نفوذ کنند پس مواظب کلاهبرداران باشید.
  فلزیاب و گنج یاب
 2. فلزیاب تصویری :
  به فلزیابی گفته میشود که علاوه بر قابلیت شناسایی فلز قابلیت اسکن و ارائه تصویر فلز مورد نظر را دارد البته هیچ دستگاهی قادر به اسکن به صورت زنده و نشان دادن عکس واقعی فلز نیست و فقط شکل حدودی و تخمینی فلز را نمایان میکند که به طور کلی میتوان 60 % به تصویر اعتماد کرد.
  فلزیاب و گنج یاب
 3. ردیاب و شعاع زن :
  ردیاب و شعاع زن در کل یک معنی و کارایی را دارند وظیفه ردیاب یا شعاع زن مشخص کردن محدوده احتمالی وجود فلز میباشد که دارای خطای بسیار بالایی نسبت به دستگاه های دیگر میباشند ردیاب به مدلهای مختلفی تقسیم بندی میشوند که حداقل خطای این دستگاهها 40% است.
  فلزیاب و گنج یاب
 4. نقطه زن :
  نقطه زن به فلزیاب یا طلایابی گفته میشود که میتواند نقطه دقیق هدف را با تلرانس بسیار پایین تر مشخص کند که بعضی از نقطه زن های پیشرفته قادر به اسکن فلز مورد نظر و مشخص کردن عمق فلز هستند.
  فلزیاب و گنج یاب
 5. طلایاب :
  به دستگاهی گفته میشود که علاوه بر مشخص کردن فلز قادر است نوع فلز از بابت آهن و غیر آهن بودن را مشخص کند.

  فلزیاب و گنج یاب

فرق بین دستگاه فرکانس بالا و فرکانس پایین در چیست؟

هرچه فلزیاب فرکانس پایینی داشته باشد راحت تر میتواند از اجسام سخت مانند سنگ و ساروج عبور کند و همچنین خطای کمتری نیز خواهد داشت و قابل ذکر است که هر چه فرکانس بالا باشد عمق بالاتر رفته و همچنین میزان خطا بیشتر شده و نفوذ در سنگ و ساروج کاهش می یابد و اغلب سنگ های سخت را به عنوان فلز شناسایی میکنند.

فلزیاب و گنج یاب

و فرق فلز یاب و گنجیاب، طلایاب چیست؟

فلزیاب به دستگاهی گفته میشود که فقط قادر است فلز مورد نظر را شناسایی کند و نمیتواند با ارزش یا بی ارزش بودن فلز را تشخیص دهد.

برای خرید و مشاوره رایگان در مورد انواع دستگاه ها میتوانید بر روی لینک زیر کلیک کنید.

فلزیاب و گنج یاب

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 14 =

دکمه بازگشت به بالا