فلزیاب طلایاب گنج یاب
مطالب فلزیابینکات مهم قبل از خرید هر دستگاه فلزیاب

سیر تکامل و کاربردهای اصلی دستگاه فلزیاب

سیر تکامل و کاربردهای اصلی دستگاه فلزیاب | بزرگترین تغییر فنی در فلزیاب های امروزی که از موارد رقابتی شرکت های تولید کننده مختلف نیز محسوب میگردد، بالا رفتن میزان تفکیک پذیری و گسترش سیستم های موازنه القایی است این سیستم از دو سیم پیچ تشکیل شده که با هم در تعادل یا بالانس هستند وقتی فلزی در مجاورت آنها قرار میگیرد بالانس این دو سیم پیچ دچار اختلال شده و در نتیجه آن فلز تشخیص داده میشود.

کاربردهای اصلی دستگاه فلزیاب

پیشرفت های اخیر و کاربردهای اصلی دستگاه فلزیاب :

پایه فلزیابها و گنج یاب های امروزی در سال 1920 بنا شد دورانی طلایی که در ان جرارد فیشر Gerard fisher یک سیستم ردیابی جهت امواج رادیویی را ابداع کرد که در ان زمان کاربرد وسیعی در جهت یابی جغرافیایی پیدا کرده بود سیستم ابداع شده توسط وی کارآمد بود اما فیشر دریافت که عملکرد سیستم جهت یابی وی در نزدیکی برخی صخره ها یا معادن کانی های خاص دچار اختلال میشود.

او به این امر پی برد که اگر یک شعاع رادیویی بتواند تحت تاثیر فلزات دچار اختلال یا تغییر شود پس مطمئنا میتوان دستگاهی ساخت تا نسبت به فلزات واکنش نشان دهد و میتوان برای این هدف از سیم پیچ جستجوگر که امواجی با فرکانس ثابت میسازد استفاده کرد.
در سال 1925 او اولین دستگاه فلزیاب خود را پس از تلاش های مستمر ارائه کرد اگر چه فیشر اولین کسی بود که اختراع فلزیاب را به نام خود ثبت کرد اما اولین کسی که بطور گسترده از این دستگاه استفاده کرد مردی تاجر به نام هیر Shirl Herr از ایالت ایندیانای آمریکا بود او توانست با همکاری چند تن از دانشمندان دیگر و دستکاری این دستگاه، فلزیابی با برد بیشتر جهت مصارف نظامی ابداع کند.

کاربردهای اصلی دستگاه فلزیاب طیف بسیار وسیعی را شامل میشود از مهم ترین موارد کاربرد این دستگاهها میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • مصارف نظامی از جمله خنثی سازی میدان های مین و…
 • اهداف امنیتی در فرودگاه ها، درب های ورود و خروج، دادگاه ها، زندان ها و… جهت تشخیص انواع سلاح های سرد و گرم
 • اهداف باستان شناسی
 • در صنعت تغذیه جهت یافتن فلزات سنگین و یا صنایع بسته بندی و نیز در صنایع مختلف دیگر از جمله فرش ماشینی و چوب بری
 • معادن و کاربرد های مشابه آن
 • یافتن لوله های انتقال نفت، گاز و…
 • ردیابی سیم های عبوری در دیوارها و…
 • اهداف تفریحی و سرگرمی
 • درگاه های ورود و خروج فروشگاه های بزرگ جهت کنترل خروج اجناس
 • ربات هایی که با اهداف خاص ساخته و طراحی میشوند.
 • فلزیاب های قابل حملی که اندازه های بزرگتری دارند توسط باستان شناسان و کسانی که به دنبال گنج های پنهان تاریخی میگردند جهت یافتن جواهرات، سکه ها یا هر چیز فلزی با ارزش دیگر مورد استفاده قرار میگیرند.

اولین دستگاه های فلزیاب ابداعی توسط چه کسی بود؟ اولین فلزیابها به دستور موسولینی و در ایتالیا توسط دریاسالار Richard Byrd جهت اهداف نظامی به کار گرفته شدند.این فلزیاب ها به جعبه های باتری جداگانه ای نیاز داشتند و بسیار سنگین بودند.
پس از آن در سال 1933 شخصی به نام کاسوکی فلزیابی بسیار کارامدتر را ابداع کرد که جهت خنثی سازی میدان های مین المان ها مورد استفاده قرار گرفت و نقشه ساختاری ان تا سالها به صورت محرمانه حفظ شد.

اصلاحات دستگاه های فلزیاب اولیه :

در سالهای بعد بسیاری از تولید کنندگان این نوع دستگاه ها، ابداعات خود را به بازار ارائه دادند.
وایت الکترونیک White`s Electronics در سال 1950 فعالیت خود را در ورگان اغاز کرد و از اولین شرکت های سازنده به حساب می آمد از دیگر پیشگامان این تکنولوژی، چارلز گارت بود که اولین فلزیاب های نوسان ساز یکنواخت Beat Frequency Oscillator را ارائه داد.
با کشف و گسترش ترانزیستورها در دهه های 1950 تا 1960، طراحان سیستم های فلزیاب و شرکتهای تولید کننده توانستند دستگاه هایی به مراتب سبک تر، کوچک تر و با مدارهایی پیچیده تر را به بازار ارائه کنند که باتری هایی کوچک هم کار میکردند شرکتهای تولید کننده به تدریج در آمریکا و انگلیس توسعه پیدا کردند تا بتوانند نیاز روز افزون بازار را مرتفع کنند.

مدل های بسیار پیشرفته تر کاملا کامپیوتری شده و از تکنولوژی مدارهای مجتمع IC بهره میبردند تا کاربر بتواند بر حسب نیاز میزان حساسیت، تفکیک پذیری، فیلتر و دیگر تنظیمات دستگاه را به دقت تنظیم کند و در حافظه دستگاه ثبت کند از آنجا که این صنعت روز به روز در حال پیشرفت است فلزیابهای امروزی حتی در مقایسه با یک دهه قبل تر وزن و مصرف باتری کمتری داشته و از عمق نفوذ و قدرت تفکیک پذیری بالاتری برخوردار هستند.

سیر تکامل دستگاه های فلزیاب (پیشرفت در قدرت تفکیک فلزیاب ها)

به امکان تشخیص جنس فلز بوسیله فلزیاب تفکیک گفته میشود.

تفکیک در فلزات به دو دسته اصلی تقسیم میشود که عبارتند از :

 1. گروه اول فلزاتی که خاصیت مغناطیس شونده دارند مانند آهن، فولاد و چدن که بطور کل به این گروه فلزات آهنی میگویند.
 2. گروه دوم فلزاتی که خاصیتی مغناطیس شونده ندارند و غیر الکترومغناطیس هستند مانند سرب، قلع، نقره، مس، طلا، برنز، برنج، آلومینیوم و مفرغ که بطور کل به این گروه فلزات غیر آهنی میگویند.

 آنچه که عامل تفکیک انواع فلزات از یکدیگر است تفاوت در پاسخ فازی در مواجهه با یک جریان متناوب است قدرت تفکیک در یک دستگاه فلزیاب به قدرت آن در تفکیک این پاسخ های فازی بستگی دارد اگر چه فلزیاب های امروزی در این زمینه بسیار پیشرفته تر و حرفه ای تر شده اند اما به هر حال همچنان تفکیک در فلزاتی که پاسخ فازی بسیار نزدیک به هم دارند (به طور مثال قلع و طلا) قدری دشوار است.

کاربردهای اصلی دستگاه فلزیاب

برای خرید انواع دستگاه طلایاب و گنجیاب میتوانید به سایت خرید دستگاه فلزیاب مراجعه نمائید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =

دکمه بازگشت به بالا