فلزیاب طلایاب گنج یاب
شرکت آلفا الکترونیکفیلم های آموزشی و گنج یابینکات مهم قبل از خرید هر دستگاه فلزیاب

انواع تکنولوژی گنج یاب ها

انواع تکنولوژی گنج یاب ها | آن گروه که ابراز مینمایند که گنجیاب را ارائه نموده و سیستم یابنده یا گنجیاب آنها فقط طلا قدیمی را میگیرد و دستگاه خود را به عنوان گنجیاب به هر شکل شده و با هر روش به خریدار سیستم با عنوان گنجیاب معرفی مینمایند در اصل دلایل ضعف دستگاههای خود را با این عنوان میپوشانند و از نظر اصول علمی مطلبی غیر واقعی است و بیشتر آنهایی که دستگاه خود را به عنوان گنجیاب با توان این‌ که فقط طلای قدیمی یا گنج طلا را تشخیص میدهد از نوع فلزیاب مغناطیسی ، مگنومتر ، مگنت ، تسلا ، فلزیاب وی ال اف (VLF) ، فلزیاب تی ار (TR) ، فلزیاب ای بی (IB) ، فلزیاب بی اف او (BFO) و فلزیاب پالسی (PI) میباشد.

انواع تکنولوژی گنج یاب ها

انواع تکنولوژی گنج یاب ها :

  • گنجیاب  فرکانس بسیار پائین
  • گنج یاب القاء, پالسی, puls
  • و گنج یاب نوسان ‌ساز یکنواخت

دستگاه گنج یاب به روش فرکانس بسیار پائین :

این روش رایج ترین تکنولوژی گنج یابی است در این نوع گنج یابها، دو نوع میدان مغناطیسی مجزا وجود دارد که عبارتند از :

  1. گنج یاب با میدان مغناطیسی فرستنده : این گنج یاب میدان مغناطیسی حلقه بیرونی است و جریان برق با فرکانس kh 6/6 در آن جریان دارد و به علت جریانی که در این میدان مغناطیسی وجود دارد یک میدان الکترومغناطیسی به سمت پائین ایجاد میشود فلزاتی که در این میدان مغناطیسی قرار میگیرند بخاطر خاصیت القاء الکترومغناطیسی از خود میدان مغناطیسی ضعیفی تولید میکنند.
  2. گنجیاب با میدان مغناطیسی گیرنده : این میدان مغناطیسی حلقه درونی است این سیم بعنوان آنتن گیرنده سیگنالهای, گنج یاب رفتار میکند میدان مغناطیسی گیرنده این سیگنالهای ناشی از میدان مغناطیسی فلز یا گنج را دریافت میکند و پس از تقویت به جعبه کنترل میدهد تا سیگنالها در آنجا تجزیه و تحلیل شوند گنج یاب بطور تقریبی باتوجه به قوی یا ضعیف بودن میدان القایی گنج یا فلز میتواند تشخیص دهد که فلز در چه عمقی از زمین قرار دارد.

انواع تکنولوژی گنج یاب ها

چگونگی تشخیص عمق فلز با دستگاه گنج یاب ها :

دستگاه گنج یاب از اختلاف فاز فرکانس میدان مغناطیسی فرستنده و گیرنده  نوع فلز را تشخیص میدهد چون فلزات مختلف مثل آهن و طلا اختلاف فاز متفاوتی (به هنگام القاء) تولید میکنند و به این ترتیب گنج یاب میتواند بطور تقریبی نوع فلز مدفون‌ شده را تشخیص دهد.

اجزا کلی دستگاه طلایاب :

  • بند و دسته حمل
  • جعبه كنترل
  • کویل برای ایجاد میدان مغناطیسی
روش القاء پالس puls :

در این روش گنج یابی پالس puls,  از یک یا چند میدان مغناطیسی مشترکا به عنوان فرستنده و گیرنده استفاده میشود در این فناوری, گنج یابی با ارسال پالسهای کوتاه ولی قوی، میدان مغناطیسی شدیدی، قوی در جهت پایین و بلافاصله در جهت عکس تولید میشود این تغییر جهت میدان مغناطیسی باعث ایجاد یک میدان مغناطیسی القایی در فلز یا گنج بطرف بالا میشود.
سپس سیستم کنترلی باز به سرعت یک پالس puls دیگر میفرستند تا میدان مغناطیسی فرستنده، میدان القایی فلز یا گنج را شکار کند این نوع سیستمها در تشخیص جنس فلز یا گنج ضعیف عمل میکنند ولی برای استفاده در مکان هایی که رسانایی بالا دارند مثل زمینهای نمکی، خیس یا نمناک حتی در اعماق زیاد به خوبی جواب میدهند.

انواع تکنولوژی گنج یاب ها

روش یکنواخت سازی در انواع گنج یاب ها :

در این نوع دستگاههای گنج یاب از دو میدان مغناطیسی، یک میدان مغناطیسی بزرگ در آنتن, گنج یاب و یک میدان مغناطیسی کوچک در داخل جعبه کنترلی استفاده میکند هر میدان مغناطیسی به یک ارسال کننده ارتعاش که هزاران پالس در هر ثانیه تولید و ارسال میکند وصل است اختلاف فرکانس تولیدی در میدان مغناطیسی بزرگ و کوچک مقدار ثابتی است.

با عبور میدان مغناطیسی بزرگ از روی فلز یا گنج ، میدان القایی در فلز ایجاد میشود با تداخل میدان القایی با میدان مغناطیسی بزرگ، اختلاف فرکانس بین میدان مغناطیسی کوچک و بزرگ تغییر میکند سپس این اختلاف فرکانس توسط سیستم شنیداری به بوق‌ هایی تبدیل میشود و فرد متوجه میشود که زیر خاک  فلزی یا گنجی وجود دارد یا نه.
این روش گنج یاب کم‌ هزینه ‌ترین و ارزان ترین روش گنج یابی است ولی توانایی دو سیستم قبلی را در شناسایی عمق و نوع فلز یا گنج را  ندارد.

برای خرید و مشاوره رایگان انواع دستگاه طلایاب و گنجیاب بر روی لینک زیر کلیک کنید.

انواع تکنولوژی گنج یاب ها

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 9 =

دکمه بازگشت به بالا