فلزیاب طلایاب گنج یاب
گنج یابی

زیج چیست و چطور در دفینه یابی استفاده میشود؟

اکثرا سوالی که برای ما پیش می آید این است که در اصل زیج چیست؟ در زمانهای قدیم در علم ستاره شناسی، مجموعه‌ای از جدولها که مقادیر کمیت‌ هایی که برای تعیین محل اسقرار سیاره‌ ها به کار میرفته در آن درج میشده است زیج یا زیگ گفته میشد.

زیج چیست و چطور در دفینه یابی استفاده میشود؟

  • این کتابها شامل اطلاعاتی در مورد زمان طلوع و غروب خورشید، ماه و سیارات و ستاره‌ های مشهور در روزهای مختلف سال و برای یک محل خاص بوده است که در قالب جدول ‌هایی تنظیم میشده است.
  • از جداول زیج برای دانستن موقعیت و رصد کردن اجرام سماوی، تعیین طول روز و شب، تهیه تقویم ها، جهت‌ یابی و دیگر مقاصد اخترشناسی و نیز در طالع‌ بینی استفاده میشده است.
  • در قدیم هر کدام از اخترشناسان برجسته یا هر رصدخانه، یک زیج ویژه به خود می‌ نوشتند و زیج‌ های پیشینیان را تصحیح میکردند که تعدادی از این زیج‌ های قدیمی به نام شاهان و فرمانروایان نوشته شده است.
  • در حال حاضر نسخه‌ هایی از چنین زیج‌ هایی در موزه‌ ها موجود میباشد.
  • امروزه هنوز هم برای کاربردهای علمی و اخترشناختی، کتابها و جدول‌ های مشابه با زیج‌ های قدیمی تهیه میشود که البته از دقت بسیار بالاتری برخوردار هستند.

بررسی کلی زیج در گنج یابی و دفینه یابی :

بسیاری از پادشاهان و وزرا دفینه های خود را بر اساس کواکب و ستارگان مخفی میکردند چه بر اساس پلن این ستارگان در طراحی اتاقها و مقبره های پادشاهان و چه بر اساس فصل تابش این ستارگان و یا موقعیت این کواکب و ماه و خورشید در مشخص ساختن طلوع و غروب دقیق در طراحی ورودی تومولوس ها ، به همین دلیل زیج در دفینه یابی بسیار مهم بوده و بسیار مورد استفاده پادشاهان و وزرا قرار میگرفت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مطالب دفینه یابی میتوانید به کانال تلگرام عجایب باستان مراجعه نمائید.
همچنین برای خرید انواع دستگاه طلایاب و گنجیاب هم میتوانید به سایت خرید دستگاه فلزیاب مراجعه نمائید.

‫3.5/5 ‏‫(2 نظر)‬

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 17 =

دکمه بازگشت به بالا