فلزیاب طلایاب گنج یاب
گنج یابی

نکات مهم در مورد الواح جعلی پارسی باستان | این الواح جعلی از چه زمانی شروع شد؟

نکات مهمی در مورد الواح جعلی پارسی باستان وجود دارد که در این مطلب میخواهیم تحلیل و بررسی در مورد خط پارسی و جعل بودن یا نبودن آن داشته باشیم پس با ما همراه باشید.

 الواح جعلی پارسی باستان

تحلیل و بررسی الواح جعلی پارسی باستان :

  • خط پارسی باستان در واقع آخرین خط میخی ابداع شده توسط کاتبان خط میخی بود.
  • این خط زمانی به وجود آمد که خط آرامی در حال گسترش در شرق میانه باستان و سایر تمدنهای متاثر از سنت نگارشی کهن خط میخی بود.
  • خط پارسی باستان تحت تاثیر ساختار درونی خط آرامی و با الگو برداری از ساختار بیرونی خطوط میخی موجود در منطقه، در اواخر قرن ششم پیش از میلاد ابداع شد.
  • این خط، همانگونه که مخاطبان میدانند جهت نگارش زبان پارسی باستان (زبان مادری هخامنشیان) استفاده میشد.
  • متون بجای مانده از این خط و زبان محدود به متون شاهی هستند.

منظور از متون شاهی در الواج جعل چیست؟

متون شاهی نیز به صورت عمده از سنت نگارشی یکسانی پیروی مینمودند و به همین خاطر بسیاری از کتیبه های شاهان هخامنشی (به جز چند استثنا) دارای واژگان یکسان و ساختارهای بسیار شبیه به یکدیگر هستند این متون بر روی سنگ، فلز، مهر و الواح گلی نوشته شده اند کتیبه و محدود به این موضوعات هستند معرفی شاه و تبار آن، شرح اقدامات شاه هخامنشی و نیایش.
یک مورد استثنا لوح گلینی است که در میان الواح باروی پارسه در دهه نخست قرن بیست و یکم یافت شد.

الواح جعل پارسی باستانی از چه زمانی شروع شد؟

نخستین موارد جعل کتیبه به زبان پارسی باستان، نه در دوران معاصر بلکه در دوران هخامنشیان صورت گرفته است به یاد داشته باشیم که کتیبه های اَرشامه (پدر بزرگ داریوش نخست) و اَریارمنَه (جد داریوش نخست) نه در زمان خودشان بلکه در دوران هخامنشی متاخر جعل شده اند تفاوتهای دستوری زبان به کار رفته در این دو کتیبه به روشنی زبان پارسی باستان متاخر را نشان میدهد.

الواح جعلی پارسی باستان

تفاوت بین خطوط پارسی با خطوط میخی دیگر باستانی در چیست؟

ساده بودن نظام خطی پارسی باستان نسبت به خطوط میخی دیگر، و تکراری بودن بسیاری از عبارات و واژگان متون پارسی باستان و همچنین در دسترس عموم قرار گرفتن کتابهایی نظیر کتاب فرمانهای شاهنشاهان هخامنشی نوشته رلف نارمن شارپ، که حاوی نسخه های پارسی باستان کتیبه های هخامنشی شناخته شده تا میانه دهه چهل خورشیدی، است.

از عواملی هستند که باعث اغوای سودجویان نسبت به جعل گسترده کتیبه های شاهان هخامنشی شده اند تلاش برای جعل کتیبه های میخی (به خصوص کتیبه های پارسی باستان) محدود به این سالیان اخیر نیست در حقیقت تلاش برای جعل کتیبه شاید اندکی پس از رمزگشایی کامل خط پارسی باستان توسط سر هنری راولینسون در میانه قرن نوزدهم میلادی آغاز گردید.

حرفه ای ترین و پیشرفته ترین دستگاه های فلزیاب، طلایاب و گنجیاب را از ما بخرید!

الواح جعلی پارسی باستان

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =

دکمه بازگشت به بالا