فلزیاب طلایاب گنج یاب
مطالب فلزیابینکات مهم قبل از خرید هر دستگاه فلزیاب

شناسایی دستگاه فلزیاب جعلی و اصل

شناسایی دستگاه فلزیاب جعلی از اصل (بخش اول)

شناسایی دستگاه جعلی از اصل

نحوه تشخیص و خرید فلزیاب اصل :

دوستان عزیر همانطور که می دانید انتخاب و خرید دستگاه در ایران بسیار دشوار و پیچیده هست و بازار پر از دستگاه های نا کارآمد و تقلبی است که به عناوین و تست های مختلف به فروش می رسند.
متاسفانه اخیرا دستگاه های زیادی به عنوان ساخت آمریکا، انگلیس و یا آلمان به فروش می رسند
لذا مدیریت شرکت آلفا الکترونیک تصمیم دارد برای راهنمایی دوستانی که قصد خرید دستگاه دارند مطالبی را منتشر کند که خریداران بتوانند دستگاه جعلی را از اصل تشخیص دهند و سرمایه خود را از دست ندهند و دستگاهی را خریداری بکنند که بعدا پشیمان نشوند.

مهمترین عامل در قیمت گذاری دستگاه فلزیاب، اصالت دستگاه است. تمام دستگاه هایی که در سراسر جهان به فروش می رسند از نظر اصالت سه دسته هستند:

 1.  دستگاه های برند و وارداتی : دستگاه هایی که 0 تا 100 توسط شرکت های بزرگ طراحی و تولید شده اند. مثل محصولات شرکت ماینلب استرالیا ، دیپ مکس آلمان یا گرت آمریکا
 2. دستگاه های شرکتی: دستگاهایی که توسط شرکت های کوچک در ایران ، ترکیه یا آلمان و … ساخته می شوند و یا یک محصول توسط شرکت های مختلف ساخته و تولید و می شود. مثل محصولات شرکت آلفا الکترونیک
 3. دستگاه های دست ساز: دستگاه های ساخته شده توسط تعمیرکاران رادیو وتلویزیون و یا دانشجوهای رشته برق و الکترونیک

بدیهی است که از لحاظ قیمتی، دستگاه های دست ساز از بقیه ارزان تر و دستگاه های برند گران قیمت تر هستند.

 

شناسایی دستگاه فلزیاب جعلی از اصل (بخش اول):

لوپ و دسته دستگاه ها :

به طور مثال لوپ و دسته ی دستگاه هایی که در تصویر می بیند به عنوان اورجینال یا آمریکایی به فروش می رسند.

شناسایی دستگاه جعلی از اصل

این قطعات برخلاف اینکه از طرف فروشند اورجینال معرفی شده اند و به قیمت نجومی 50 تا 70 میلیون بفروش می رسند ، همگی تقلبی و دست ساز هستند.
از این نوع لوپ و دسته که از جنس پلکسی هستند و در واقع همان لوله آب و عصای معلولان هستتند ، هرجا مشاهده کردید مطمئن باشید که دستگاه ایرانی و دست ساز بوده و توسط شخص ساخته شده و مسلما قیمت پایینی خواهد داشت.

در مقابل لوپ و دسته دستگاه برند و اصل را مشاهده می کنید که کیفیت بالایی دارند و قالبسازی اختصاصی شده اند و برای ساخت و تولیدشان هزینه زیادی شده است.

شناسایی دستگاه جعلی از اصل

تصویری را که مشاهده می کنید یکی ا ز دستگاه های شرکت آلفا الکترونیک است که با وجود شرکتی بودن کیفیت ساخت بالایی دارد و البته شرکتی بودن این دستگاه هم با افتخار در کاتالوگ دستگاه قید شده است .

شناسایی دستگاه جعلی از اصل

از نظر ما دستگاه دست ساز یا ایرانی اگر به قیمت واقعی خودش به فروش برسد مشکلی ندارد نه اینکه به قیمت های نجومی چند ده میلیونی فروخته شود.

 


شناسایی دستگاه فلزیاب جعلی از اصل (بخش دوم)

 

شناسایی فلزیاب جعلی از اصل

ساده ترین راه تشخیص دستگاه اورجینال از شرکتی و دست ساز :

بسیاری از دستگاهایی که در بازار به فروش می رسند دست ساز هستند اما به عنوان اورجینال ساخت امریکا و انگلیس قیمت نجومی دارند. اگر فروشنده ایی از ارسال کاتالوگ دستگاه خود تفره می رود می توانید نام دستگاه را بپرسید و به راحتی در عرض ۵ دقیقه از دست ساز یا برند بودن و یا حتی شرکتی بودن آن مطمئن شوید.

نام دستگاه را به صورت لاتین در گوگل وارد کنید .

به طور مثال ما نام Lorenz z1 را سرچ کردیم و همانطور که می بینید بیش از ۳۰۰ سایت مختلف مشخصات و قیمت این دستگاه را گذاشته اند پس مشخص می شود این دستگاه برند و اورجینال است .

شناسایی فلزیاب جعلی از اصل

ولی به طور مثال نام یکی از محصولات شرکت خودمان را وارد می کنیم. Storm v3.1

شناسایی فلزیاب جعلی از اصل

همانطور که می بینید فقط چند سایت که متعلق به شرکت آلفاالکترونیک هست مشخصات این دستگاه طلایاب را درج کرده اند و نتیجه می گیریم اگر strom برند و وارداتی امریکا بود باید حداقل ۱۰۰ سایت مختلف اطلاعات این دستگاه را درج می کرد پس مشخص می شود که storm 3.1 یک دستگاه برند نیست و نباید قیمت بالاتر از ۱۵ میلیون تومان داشته باشد. البته قابل ذکر است که این فقط یک مثال بود زیرا storm یک دستگاه ایرانی و قیمت فعلی آن ۸ میلیون است .

اگر قصد خرید دستگاهی را دارید که در آن از قطعات زیر استفاده شده است:

شناسایی فلزیاب جعلی از اصل

و فروشنده ادعا می کند که آلمانی یا امریکایی است و قیمت بالایی نیز به شما می گوید، مطمئن باشید که کلاه برداری است و دستگاه دست ساز است زیر در هیچ دستگاه برندی ولوم ۱۰ دور- lcd گرافیکی –نمایشگر seven segment – استفاده نشده است و فروشنده قصد کلاه برداری داشته و می خواهد دستگاهی که قیمت واقعی آن زیر ۱۵ میلیون هست را به قیمت بالاتر به شما بفروشد.

به طور مثال دستگاهایی که در زیر می بینید از این سبک قطعات در آن استفاده شده است که نشان از ایرانی بودن دستگاه دارد.

شناسایی فلزیاب جعلی از اصل

 


شناسایی دستگاه فلزیاب جعلی از اصل (بخش سوم)

 

شناسایی فلزیاب جعلی از اصل

دوستان مدتی است که سایت های مختلفی در اینترنت دستگاه های فلزیاب یا گنج یابی را تبلیغ می کنند که هیچ تصویر و قیمت واضحی در سایت و یا کانال آنها وجود ندارد و وقتی مشتری تماس می گیرد اولین سوالی که از مشتری می پرسند این است که ” چقدر پول داری؟!!”

و وقتی مشتری تقاضای لیست قیمت و کاتالوگ می کند ، فروشنده به روش های مختلف بحث را عوض کرده و از ارسال کاتالوگ و لیست قیمت تفره می رود.

حال دلیل این کار چیست؟

واضح می گوییم چون اگر لیست قیمت و مشخصات محصول برای خریدار ارسال شود ، مشتری با تحقیق و مشاوره از سایر فروشنده ها متوجه می شود که دستگاه دست ساز بوده و کارایی ندارد و نقشه های فروشنده نقش بر آب می شود.

بنابراین اولین اقدام برای خرید دستگاه فلزیاب یا طلایاب تقاضای لیست قیمت و مشخصات محصول است و اگر به هر دلیلی (انحصاری بودن و … ) از ارسال خودداری کرد مطمئن باشید قصد فروشنده کلاهبرداری است.

بطور مثال در 3 ماه گذشته چند نفر عکسی از یک دستگاه برای ما ارسال کرده اند که از کارکرد آن ناراضی اند و جالب تر آنکه با وجود یکسان بودن مدل دستگاه ها ، هر کدام به یک قیمت متفاوت خریداری شده است (27 و 44 و حتی 73 میلیون تومان!!!)

 

برای هر عقل سالمی متفاوت بودن قیمت برای یک مدل یکسان قابل درک و پذیرش نیست و جای شک دارد!

با پرس و جو از خریداران این مدل دستگاه متوجه شدیم که در واقع فروشنده با طرح اینکه چقدر پول دارید، میزان دارایی فرد را سنجیده و به نسبت بودجه او دستگاه را به فروش می رسانیده است و با تست های سطحی و امریکایی قلمداد کردن دستگاه، اعتماد خریدار را جلب می کرده است!

در حالی که دستگاه کاملا دست ساز ایرانی بوده و ارزش واقعی آن کمتر از 10 میلیون تومان بوده است!

 

امیدواریم توانسته باشیم با سری مطالب شناسایی دستگاه فلزیاب جعلی از اصل گامی در جهت افزایش اطلاعات شما عزیزان برداشته باشیم.

 


شناسایی دستگاه فلزیاب آمریکایی جعلی از اصل (بخش چهارم)

 

شناسایی فلزیاب جعلی از اصل

در این قسمت از سری مطالب شناسایی دستگاه فلزیاب آمریکایی جعلی به عوام فریبی برخی فروشندگان یا به عبارتی سودجویان عرصه فلزیابی می پردازیم.با ما همراه باشید

متاسفانه در ایران قانون محکم و واضحی برای فروشندگان فلزیاب و گنج یاب و طلایاب وجود ندارد و از آنجایی که برخی از هموطنان به دستگاه های آمریکایی (یا بهتر بگوییم به نام آمریکا) علاقه خاصی دارند، باعث شده که عده ای سودجو دستگاه های زیرزمینی خود را به عنوان آمریکایی و با قیمت و قدرت عمق زنی نجومی به فروش برسانند! درحالی که دستگاه در اصل دست ساز بوده و قیمت و کارایی خیلی پایینی دارد.

از شناخته شده ترین شرکت های فلزیاب آمریکایی می توان به فیشر، گرت، وایتس الکترونیک می توان اشاره کرد.

سازندگان فلزیاب اشاره شده اغلب دستگاه های کارآمدی تولید می کنند و اسم و رسم خاصی بین کاوشگران دارند.اما از آن جایی پیشینه تمدن و قدمت آمریکا آنچنان زیاد نیست، قدرت عمق زنی این دستگاه ها بیشتر برای خود آمریکا و کشورهای همسایه مناسب می باشد و عمق نهایی آن ها تا 2 متر می باشد.

نکته دیگری که هست این است که اگر توجه کنید در هیچ یک از دستگاه های تولیدی شرکت های آمریکایی لوپ 1×1 متر و ولوم 10 دور جهت بالانس دستگاه وجود ندارد که از این موضوع می توانید برای تشخیص دستگاه آمریکایی از غیر آن بهره بگیرید.

برای مثال به تصویر زیر دقت کنید:

شناسایی فلزیاب جعلی از اصل

همانطور که در تصویر می بینید این دستگاه دارای لوپ 1×1 و ولوم بالانس می باشد که نشان دهنده دست ساز بودن این دستگاه است که بر خلاف دستگاه های ساخت آمریکاست که اغلب قسمت اصلی دستگاه روی دسته لوپ سوار می شود.

همانند تصویر زیر:

شناسایی فلزیاب جعلی از اصل

در پایان این نکته را یادآور می شویم که معمولا فروشندگان دستگاه های دست ساز از نام آمریکا برای فریب کاوشگران آماتور و بی تجربه استفاده می کنند و آن ها را اغفال به خرید می کنند و بعد از فروش نیز پاسخگویی و پشتیبانی به خریدار را فراموش می کنند!

‫5/5 ‫(1 نظر)

‫14 دیدگاه ها

 1. سلام. خسته نباشید. من یه ردیاب میخوام که نقطه زنی هم بشه انجام داد با هزینه کردن ۱۰ الی ۱۲ ملیون میشه یه ردیاب خوب خرید. لطفا راهنمایی کنید.

 2. سلام ببخشید حقیقتا ما سه نفر جوان هستیم که پولی در حدود پنجاه تومان روی هم گذاشتیم به نوعی تمام سرمایه ماست و واقعا چون با زحمت و کارگری به دست اومده میخوایم دستگاهیی بخریم اصل باشه و کلاه سرمون نره برای لرستان اگه میشه بفرمایید چع دستگاهیی جواب میده ممنونم

  1. درود
   با پول کارگری نباید دستگاه بگیرید اینکار تفریحه به چشم سرمایه گذاری نگاه نکنید
   برای مناطق لرستان جی پی ایکس ۵۰۰۰ مناسبه

 3. سلام یه سوال توی کاتالوگها دستگاه هایی که معرفی کردین بعضا توی مشخصات دستگاه نوشته ۴۵ متر مفید عمق اما قسمت پایین کاتالوگ نوشته ۳ متر عمق واقعی منظور چیه ؟ سوال دوم چرا بعضی دستگاه هاتوت با عمق کم اما قیمتشون خیلی بیشتر از دستگاه هایی هست که عمق ۴ یا ۵ متر دارن ممنون میشم تفاوت رو بفرمایید

  1. درود
   برای شرکت ما قیمت دستگاه و عمقی که شرکت سازنده مطرح کرده ملاک نیست. ما دستگاه رو با فلز تست میکنیم و عمقی که واقعی جواب میده همون رو درج میکنیم
   و طبیعیه که دستگاههای برند قیمتشون بالا و کارایی پایینی نسبت به شرکتی ها دارن

 4. سلام وخسته نباشین .من میخواستم دستگاهی بخرم که هم ارزون قیمت وهم نتیجه خوب از کار داشته باشه باتوجه از شرایط منطقه ما که تو تبریز هستیم خوب جواب بده لطفا میشه منو راهنمایی کنین

  1. درود تشکر
   کمترین رنج قیمت میشه استورم ورژن ۸ که ۱۳تومنه فعلا البته تعداد محدودی موجوده و تا ۲ماه اینده تموم میشه و تولید نخواهد شد که بعد اون سوپرسنس و الفا ۷۰۰۰هست

   1. سلام من یه دستگاه خریداری کردم از تهران و جلوی خدم دستگاه رو تست کردن ولی بعد این که بردم خونه و دستگاه رو تست کردم دیدم جواب نمیده و بعد دستگاه رو باز کردم دیدم تقلبی هست و به اسم دستگاه ایرانی خریداری کردم و الان دوباره پول جور کردم و میخوام بخرم از کجا باید بخرم که کلاه سرم نره کمکم کنید

   2. سلام وقت شما بخیر سوال شما کلی میباشد و امکان پاسخ گویی در اینجا نداریم. میتوانید با شما 09124732708 در واتساپ و یا تلگرام در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + هجده =

دکمه بازگشت به بالا