فلزیاب طلایاب گنج یاب
گنج یابی

مومیایی اجساد در دوران باستان چگونه بوده است؟ | به چه دلیلی اجساد را مومیایی میکردند؟

مومیایی اجساد در دوران باستان معمولا به سه صورت طبیعی ، مومیائی و شیمیائی انجام میشده است یکی از مسائلی که در محافل حفاری بسیار رایج است و تمام شما نیز چیزهائی در ارتباط با آن شنیده اید یا فیلمهای در ارتباط با آن دیده اید جسد مومیایی است که ریشه آن در مصر باستان هست و مردم ما به اشتباه فکر میکنند در ایران هم به وفور یافت میشود در صورتی که اینطور نیست با ما همراه باشید تا در این مورد بحث و گفتگویی باهم داشته باشیم.

کشورهایی که مومیایی اجساد در دوران باستان داشتند عبارتند از :

  • مصر باستان که خود به دو صورت این کار را انجام میداد.
  • هند که البته جزئی از ایران بود.
  • ایران که در این کار توفیقی کسب نکرد و موفق نشد.

ریشه و منبع مومیایی کردن اجساد در گذشته :

در ایران تعداد کمی مومیایی وجود دارد که آن هم متعلق به دوران هخامنشیان هست وقتی ایران مصر را شکست داد و آنجا را به کشور پهناور ایران ضمیمه کرد دخترانی زیبا از درباریان مصر به ایران آورده شدند و با درباریان ایرانی وصلت کردند که هر کدام از این زنها که میمردند به رسم خودشان در ایران مومیایی میشدند ولی هیچ پادشاه یا درباریان ایران باستان در اینجا مومیایی نشدند.

ایرانیان تکنیکی داشتند بسیار پیشرفته تر از مصریان که به آن در اصطلاح امروز شیمیائی میگویند و جنازه کاملا سالم میماند انگار که همین دیروز مرده است و پادشاهان و سرداران و درباریان ایرانی که مرده اند شیمیایی شدند در زمانهای قدیم ایرانیان باستان خاک شناسانی داشتند که از تبحر و علم بالایی برخوردار بودند و خاکهای مناطق مختلف را بررسی میکردند همه ما می دانیم که وقتی کسی از دنیا میرود و او را به خاک میسپارند بعد از چند روز چیزی از بدن آن شخص باقی نمی ماند جز استخوان و به اصطلاح امروزی می گوییم تجزیه شد.

تجزیه شدن اجساد دفن شده دقیقا به چه معنی است؟

تجزیه شدن کاری است که موجودات در خاک انجام میدهند مثل مورچه یا هر جاندار دیگر که گوشت و کلیه اعضای داخلی انسان را میخورد خاک شناسان ایران باستان توانسته بودند خاکهایی را پیدا کنند که به هیچ عنوان موجودات به آن خاکها نزدیک نشوند و به خاطر نوع و جنس خاک از گزند کلیه جانوران در امان باشد وقتی شخصی را در جایی به خاک میسپردند که خاک آن از این نوع خاص بود بدن افراد به هیچ عنوان تجزیه نمیشد و برای همیشه سالم میماند که این تکنیک خود نوعی سالم نگه داشتن اجساد بود.

طریقه مومیایی کردن افراد فوت شده در مصر باستان چگونه بود؟

در مصر باستان به دو صورت مومیایی اجساد می کردند.

  1. اول طبقه مرفه : طبقه اشراف و پول دار به این صورت بود که کلیه اعضای داخلی بدن را از معقد در می آوردند و مغز را از بینی و بعد جنازه را شش ماه در آب نمک می گذاشتند و چربی های آن را کاملا آب میکردند و سپس جسد را مومیایی میکردند.
  2. و دوم طبقه متوسط : طبقه متوسط را شکمشان را باز میکردند و توی آن را خالی میکردند و در سر سوراخی درست میکردند و مغز را از آن در می آوردند و مومیایی اجساد میکردند.

در کنار اجساد مومیائی مصری کنیزان و نوکران و سگ و گربه خانگی و هر چیزی که صاحب جسد به آن تعلق خاطری داشت را با جسد مومیائی و دفن میکردند که در زندگی پس از مرگ مشکلی نداشته باشد.

روش مومیایی کردن اجساد در هند چگونه بود؟

هندی ها نیز اجساد را مومیایی میکردند ولی به دلیل مصرف ادویه فراوان در هند اجساد مومیایی شده کیفیت مطلوبی ندارند در ایران به علت نبودن آن نمک خاص و گیاهان خاص برای مومیایی کردن اجساد موفقیتی حاصل نشد و ایرانیان به تکنیک شیمیائی کردن اجساد پرداختند که اجساد بسیار سالم تر از مومیائی میماند وقتی یک جسد را شیمیایی می کنند سالها مو و ناخن های دست و پا رشد میکنند تا به نقطه ایست رشد برسند.
شیمیایی کردن اجساد به این روش بود که در آن زمان ایرانیان باستان رادیواکتیو را شناخته بودند و با استفاده از سنگ رادیو اکتیو که آن را به صورت پودر در می آوردند و روی جسد می پاشیدند و جیوه سرخی که دانشمندان آن زمان توانسته بودند تولید کنند به شیمیایی کردن اجساد می پرداختند.

برای خرید و کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع دستگاه طلایاب میتوانید به
سایت خرید دستگاه گنجیاب مراجعه نمائید.

‫4.3/5 ‏‫(3 نظر)‬

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =

دکمه بازگشت به بالا