فلزیاب طلایاب گنج یاب
بلاگ

فلزیاب چگونه فلز قدیمی را زودتر تشخیص می دهد

یونیزه شدن خاک توسط فلز

در مورد تفاوت فلز قدیم و جدید بحث های زیادی هم در سایت های داخلی و خارجی شده است آن چیزی که در تجربه برای خود ما ثابت و از لحاظ علمی هم تایید شده برای شما عرض خواهیم کرد. در این مقاله به موضوع تفاوت تشخیص فلز جدید و قدیم در فلزیاب ها می پردازیم که چرا دستگاه گنج یاب عتیقه های قدیمی را زودتر تشخیص می دهد.

تفاوت تشخیص فلز جدید و قدیم در فلزیاب ها

برای توضیح بیشتر تفاوت فلز قدیم و جدید در نظر بگیرید، فرض کنید طلا یا نقره ایی دارید و ۲۰۰ سال پیش زیر خاک دفن کرده اید ، هر چقدر از زمان دفن بیشتر بگذرد شروع به آلوده کردن محیط اطراف خود کرده  و دور خودش میدان مغناطیسی ایجاد می کند و به اصطلاح یونیزه می شود . وقتی دستگاه  از بالا  کاوش می کند به عنوان یک فلز خیلی بزرگ شناسایی می کند در حالی که اندازه آن نصف آلودگی هم نیست و خیلی کمتر بوده و چندین برابر آلوده میکند . هرچقدر زمان بگذرد آلودگی هم بیشتر می شود.

 

تفاوت فلز جدید و قدیم در فلزیابیشعاع

فلزیاب، فلزات قدیمی را به چه اندازه ای میبیند؟

در حالت کلی از نظر عمق دستگاهی که مثلا  فلز ۲۰×۲۰ را در عمق ۱ متر شناسایی کند میتوان امیدوار بود که قدیمی این فلز را در عمق ۱.۵ و در بهترین حالت در عمق ۲ متری شناسایی کند .

البته بعضی از همکاران یا شرکت ها ادعا می کنند  دستگاهی که فلز جدید در عمق ۱ متر شناسایی کند می تواند فلز قدیم در عمق ۸ ـ ۱۰ متر شناسایی کند که در خیلی از سایت ها و کانال ها مطرح شده که نمیشود به عنوان یک نظریه به آن پرداخت و باید در عمل و تجربه هم باید ثابت کنند! که به نظر ما و اساتید هم گروه ما که طبق تحقیقاتی که انجام داده اند نهایتا ۱.۵ الی ۲ برابر است نه بیشتر .

و دوباره تکرار میکنیم برای فلز ۲۰×۲۰ در بهترین حالت ۲ متر تشخیص خواهد داد که بسته به نوع جنس ممکن است کمی تغییر کند و فرمول خاصی دارد مثلا یک سری فلزات اکسید میشوند ، یا یک سری فلزات اکسید بیشتری نسبت به سایر فلزات دارند ، یک سری فلزات یونیزه می شوند یا به نوع میدان مغناطیسی که ایجاد می کند ، میدان منفی یا مثبت آن فلز ، اندازه یا آلیاژ آن فلز بستگی دارد.

‫2/5 ‫(1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =

دکمه بازگشت به بالا