فلزیاب طلایاب گنج یاب
گنج یابی

مباحث دالان ها در گنج یابی و کاوش های باستانی

یکی از کارهای سخت و پرخطر مباحث دالان ها در گنج یابی و دفینه یابی میباشد دالان های مختلفی وجود دارد و هرکدام کارایی خاص خود را در زمان خود داشتند برخی ممکن است به گوردخمه یا به پناهگاه و یا یک مقبره و یا حتی خزانه دولتی ختم شود دالان ها همیشه خطرات خود را دارند اعم از خطر گاز گرفتگی یا انواع تله و یا حتی ممکن است با جانوران سمی برخورد کرد چیزی که مشخص است بیشتر افراد از ورود به دالانهای زیر زمینی و یا بازشده ترس دارند که این ترس بجا و منطقی است ورود به جاهای ناشناخته قطعا بدون خطر نخواهدبود.

دالان ها در گنج یابی

نکات مهم مباحث دالان ها در گنج یابی و کاوش های باستانی :

  • در مباحث دالان ها نکته ای را که باید درنظر داشت بررسی دیواره ها است بخصوص سقف و کف، چرا که بیشتر تهدیدها از این دو جهت میباشد.
  • در کاوش دالانها وجود یک فرد متخصص کار بلد و خبره کمک بزرگی در پیشرفت و سلامتی افراد دارد.
  • دالانها ممکن است بعد از طی مسافتی به دالان های تو در تو تبدیل شود که در این حالت باید بررسی های لازم در تونل توسط خرید دستگاه گنجیاب انجام شود.
  • حتی ممکن است در دالانها پلمپ های دیگری نیز باشد که بیشتر این پلمپ ها در سمت راست دالان تعبیه شده و حتی ممکن است ورودیهای فرعی در دهانه دالان باشد که نیاز به تحقیق در بیرون و داخل دالان دارد.

دالان ها در شمال ایران چگونه است؟

دالان ها در شمال ایران به دلیل رطوبت بالای محیط و وجود آهک طبیعی درون خاکها و ترکیب این دو مورد باهم ایجاد محیطی نمناک و تولید گاز و فضای سنگین میکند که برای رفع این مشکل از هواکشهای متعدد در محیط کار میکردند و برای اینکه کمتر مسیر هواکش مسدود شود به حالت مارپیچ ایجاد میکردند و به دلیل جذب گرمای خورشید در ساعات روز در زمان عصر به دلیل سرد شدن هوا گرمای محیط دالان و اتاقک به بیرون پس داده میشوند و اگر شما جلوی هواکش باشید دما را احساس میکنید و همینطور بوی بدی که خود دلیل وجود نم آهک درون کار است.

 دالان ها در گنج یابی

فاصله بین هواکش تا نقطه کار گاها تا 10 تا 15 متر متفاوت است پس هیچ وقت راه رسیدن خوبی به هدف نیست و بنده حتی پیشنهاد تنفس کنار این هواکش هارو هم نمیکنم چون بسیار رو سیستم تنفسی تاثیر گذار است برای اینکه از مقدار آلودگی درون کار آگاهی پیدا کنید با یک انگشت روی دیواره داخلی هواکش بکشید یک کپک سبز رنگ وجود دارد و مقدار این کپکهای مسموم گواه مقدار مسمومیت فضا را دارند و پوشیدن لباس مخصوص و تجهیزات پزشکی مورد اهمیت است.

بررسی دقیق مبحث دالانها در دفینه یابی :

دالانها اسرار آمیزترین موارد در امور باستانی به حساب می آیند که بررسی این جایگاهها بدون علم کافی خطر بسیار در مسیر دارد آلودگی، محیطی که کمتر در مسیر برخورد نور آفتاب هستند و وجود آهک در ترکیب های مختلف در درون این تونلها و دالانها ایجاد آلودگی های زیادی میکنند.

در دل طبیعت موارد بسیاری ازاین نوع جایگاهها دیده میشود که دارای ورودی باز هستند و شخصا بارها دیدم که بدون دلیل صحیح افراد شروع به تخلیه خاک و تخریب دیوارها میکنند که واقعا باید دانست جایی که گنج و دفینه در درون خود داشته باشند صد درصد درب مسدود و شکل ظاهری جایگاه را روش کار کرده اند تا جلب توجه نکند پس مسدود بودن ورودی الزامیست.

دالان ها در گنج یابی

همچنین در مواقعی که چنین دالانی وجود دارد اگر شما پشت به تونل کنید یک تل خاکی دست ساز در روبرو و در فاصله 100 متری خواهید داشت و یا تک سنگی بزرگ و صاف با ابعاد چشمگیر وجود خواهد داشت با وجود این 2 مورد، اهمیت موقعیت بالا میرود و شما بدون هر بررسی باید یک نماد صندلی و نشیمنگاهی را در بالای سر در تونل داشته باشید.

تفسیر دالانها در دفینه یابی و وجود نماد صندل درون آن :

نماد صندلی وقتی که برروی درب چنین جایگاهی باشد خبر از وجود یک قبر ارزشمند در انتهای درون تونل میدهد که برای رسیدن به قبر باید دیواره چپ و راست غار و تست مسدود بودن گرفت و باید فهمید که قبر در دیواره چپ و یا راست تونل وجود دارد بررسی دیگر دسته های صندلی هست که ببینید یک جوغن و یا اسکنه کوچک باید روی دسته صندلی باشد که قرارگیری جوغن روی دسته راست و یا چپ همان پیام بررسی دیواره چپ و راست داخل تونل را میدهد و اگر جوغنی روی صندلی قرار نداشت ورودی قبر در کف تونل قرار دارد که باید روی سقف تونل دنبال جوغنی با حالت دهنه به پایین بود که خود به قبر نگاه میکند.

دالان ها در گنج یابی

استقامت اتاقک ها با استفاده از آب و اتاقک های موجود در دالان ها :

نکات مهمی در مورد اتاقکها وجود دارد که باید بعداز ساخت اتاقک در درون دالان و در انتهای کار برای اینکه توانایی و استقامت اتاقک های ساروجی ماندگار و در آینده دچار ضعف و ترک در دیواره های اتاقک نشود با لوله هایی از گل پخته مقداری آب را به اطراف اتاقک متصل میکردند و دلیل اینکار این بوده که ساروج بعداز گذر زمان ایجاد ضعف میکند و توانایی خود را از دست میدهد و آب باعث میشود ساروج محکم و محکمتر شده و سالها با استقامت و محکم پایدار بماند.

جوغن هایی که در درون دالان های طبیعی نشان از وجود قبر نمیدهند کدام ها هستند؟

دالانها درون خود پر از رمز و راز هستند و گاها افرادی در درون دالان های طبیعی دنبال قبر میگردند که بسیار کار بیهوده ای است و اینکه لازم به ذکر است بدانید در غارهای طبیعی زندگی در جریان بوده و محل زندگی و سکونت افرادی بوده است که آن کاسه سنگها میتوانند محل روشن کردن آتش و روغندان و سوزاندن پی و …. استفاده شوند پس هر کاسه سنگی که مشاهده کردید به قبر ربط ندهید زیرا بعضی مکان ها جای قبر نیست.دالان ها در گنج یابی

و نکته مهم دیگر دالان ها در گنج یابی این است که وقتی وارد دالانی عمیق میشوید و میبینید جای نیست که خاک وجود داشته باشد ولی کل فضای دالان پر از خاک دستی هست چنین مکانی جای قبرهای بسیار مهم و جایگاه با ارزشی هست فکرشو بکنید مکان چقدر اهمیت دارد که کیسه کیسه از فضای بیرون خاک را آوردند و دالان رو پر کردند شاید سالها این عمل زمان ببرد شک نکنید چنین مکانی ارزش بالایی دارد.

‫3.2/5 ‏‫(11 نظر)‬

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا