فلزیاب طلایاب گنج یاب
گنج یابی

مفهوم پله در دفینه یابی

مفهوم پله در دفینه یابی معانی و تفسیر های مختلفی داشت، برای مثال در مکان های زیارتگاهی و نذرگاه ها یا برای قلعه های شاهی، درمحیط شکارگاه شاه نشین، همچنین برای دفینه و مقبره ها نشانه گذاری می شد زیرا نماد پله در دفینه یابی نشانه مهمی می باشد همچنین نشانه صعود به تعالی بوده و نزد مردمان باستان، از لحاظ عروج و بالاروی از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشد.

مفهوم پله در دفینه یابی

در مورد مفهوم پله در دفینه یابی نظریه های مختلفی وجود دارد که عبارتند از :

 • نظر اول : پله در دفینه یابی به معنای این می باشد که در جهت پله ایی که کوچکتر و یا متفاوت از بقیه می باشد، باید بررسی کاملی انجام داد.
 • نظر دوم : پله در گنج یابی نماد تغییر شکل نیز می باشد. به دلیل بالا رفتن و پایین آمدنش، با معنا می باشد.
 • نظر سوم : پله، به عنوان نشانی از دفینه، باید به تعداد پله هایش دقت شود.
 • نظر چهارم : تعداد پله ها ، بعضی از باورهای فلسفی را نشان می دهد. با اعداد شانس یکسان می باشد. ( 3- 5- 7- 9- 70-40-11 ) عموما در معبد ها با پله های به تعداد فرد وجود دارد که این باعث میشود که با پای راست شروع به بالا رفتن از پله و با پای راست وارد معبد شویم.
 • نظر پنجم : اگر پله را به عنوان نمادی بشماریم، اگر نشانه به سمت بالا باشد، به معنای الهیت می باشد. مکانی متعلق به یک انسان مرده می باشد.
 • نظر ششم : اگر نشانه به طرف پایین باشد، در آنجا چیزهای غیر مشخص بوده و در نقاط جلوتر خبردهنده یک اتفاق است یعنی چیزهای پنهانی و مهمی در آنجا وجود دارد.

از آنجایی که پله بالارونده، نماد ترفیع می باشد، رسیدن به بزرگترین را هدف قرار می دهد. نشانه های موجود در راه باید به خوبی بررسی شوند. در این میان نباید گول نشانه ها و هدیه های کوچک را خورد. این ها ممکن است گمراه کننده باشند. گفته می شود که دفینه در سه پله ی اول موجود می باشد پله ای که به آن آستانه نیز گفته می شود باید حتما بررسی شود.

معمولا پله هایی که روی سنگ ثابت باشند، در جاهایی مثل قبرستانها و معبدهای روی سنگ ها یافت می شود به صورت نادر برای اینکه مزار پادشاه دست نیافتنی شود، در مزار بالایی دفینه گذاشته شده و سپس شکستگی ایجاد کرده و پایین رفته و 5 یا 7 پله ایجاد شده است در بالا و یا در ادامه ، باید دنبال چاله مزار بود ولی همیشه پله به مزار نمی رسد.

تفسیر پله در گنجیابی نشانه چیست؟

نشانه پله هنگامی که به تعداد زیاد باشد، در بالای همان کوه یا تپه، قلعه ای وجود دارد و به عبارتی دیگر این پله ها مربوط به راه شاهی و عبور و مرور سربازان است. لذا مورد اهمیت میباشد. در صورتی که پله به تعداد 10-15 باشد مربوط به مقبره حوضی از جنس ساروج سفید در بالای تپه یا کوه میباشد.

اینگونه مقبره ها از ارزش بسیار بالایی دارند و در قسمت دیواره حوضچه خط حکاکی شده است که مشخصات فرد مدفون را بازگو میکند. در صورتی که پله ها به تعداد 3 الی 7 عدد باشند هدف دقیقا زیر خود سنگ نشانه پله میباشد و عمق آن از 3 متر شروع خواهد شد، همچنین قابل ذکر است که اینگونه مقبره های دارای ساروج قهوه ای بوده و تله یا گاز سمی ندارند.

مفهوم پله در دفینه یابی

نوع دیگر پله ها وجود دارد که به پله نذرگاهی معروف می باشد!

پله نذرگاهی مکانی عبادتگاهی میباشد در چنین مکان هایی یک مقبره اصلی که بر پایه همان مقبره مکان عبادت گاهی نقش گرفته است، و همچنین چند قبر افراد مذهبی دیگر در محیط وجود دارند که هدایا و پیشکش هایی برای مقبره ها آورده می شد.

‫3.9/5 ‏‫(8 نظر)‬

یک دیدگاه

 1. نظرتون رو میخوام در مورد یه عکس بدونم.اگه میشه به تلگرام من پیام بدین تا عکس رو بفرستم.ممنون
  شمارمه.
  09379713262

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + چهار =

دکمه بازگشت به بالا