فلزیاب طلایاب گنج یاب
گنج یابی

نقش تنورها در دفینه یابی و گنج یابی چیست؟

این سری در این مطلب میخواهیم در مورد نقش تنورها در دفینه یابی صحبت کنیم تنورها در قدیم کاربرد زیادی داشتند و شما آنها را میتوانید در مکانهای بلند و زمینی مسطح به صورت گنبد که سر آن از خاک بیرون آمده یا در بعضی نقاط که آب و هوای کویری دارد به صورت تل شناسایی کنید چون به علت گرد و غبار خاک و گذشت زمان با انباشته شدن خاک در روی آن به صورت تل درآمدند.

تنورها در دفینه یابی

تفسیر تنورها در دفینه یابی و گنج یابی :

  • دفینه ای را که داخل تنور میگذاشتند معمولا قسمت کف در متراژ ۷۰ سانتی جاسازی میکردند.
  • و علائمی که در تنورهایی که شامل دفینه هستند در داخل دیواره تنوره به صورت شعمدان یا گل نگاره مشخص میکردند.
  • در اکثر تنورها از داخل تنور به تنور دیگر در کنار آن راه وجود دارد که از بالا آثاری ندارد و فقط آثار یک تنور مشخص است ولی وقتی به داخل میروید متوجه میشوید که تنوری دیگر به صورت مخفی در کنار آن موجود است که اگر به این صورت باشد دفینه در اتاق دوم در کف است.
  • تنور هایی که برای دفینه به کار برده میشوند به این صورت است که با توجه به حجم بار مکانی به مساحت ۴*۴ را صاف کرده و بر روی زمین بکر سفت میگذارند بعد تنور را ساخته و داخل آن آتش روشن میکنند تا تنور کاملا پخته شود.
  • بعد از این کار دور تنور را با سنگ چین _ آهک _ خاکستر _ذخاک پخته و….. لایه گذاری میکنند تا استقامت و نفوذ ناپذیری آن در برابر آب و زلزله زیاد شود.
  • بعد از گذاشتن دفینه در داخل تنور روی آن لپه سنگ نازکی میگذارند و روی آن حدود ۵۰-۸۰ سانت خاک رس و خاک همان منطقه میریزند.
  • بعضی از تنورها که حجم کوچکی دارند در حین حفاری مشاهده میگردند که یا به صورت خام یا پخته هستند.

بررسی کامل نقش تنور در گنج یابی :

معمولا این تنور ها به زمین عمود نیستند و علتش این است که تنورها را مورب کار میگذارند چون با این کار جهت هدف را همراه با سفال یا استخوانی که داخل آن میگذارند نشان میدهند معمولا جهت تنورهای مورب جنوب غربی میباشد که فاصله حدودی آن تا هدف بستگی به حجم تنور و بار تقریبا ۷ متر میباشد.
برای راهنمایی جهت از ساروج های گرد مانند نان تافتون به اندازه درب تنور در مسیر استفاده میشود و هر چه به هدف نزدیکتر شویم علائم مشخص تر و کوچکتری استفاده میشود که مهم ترین آنها سفال دو طرف لعاب میباشد و حتی روی سفالها علامت کانال یا دایره و غیره به کار برده میشود که میتوانید با خرید دستگاه فلزیاب تمامی آن منطقه را مورذ جستجو قرار داده و به یک گنج و دفینه خوب برسید.

‫3.5/5 ‏‫(11 نظر)‬

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =

دکمه بازگشت به بالا