فلزیاب طلایاب گنج یاب
گنج یابی

تشخیص تومولوس در گنجیابی چگونه است؟

برای تشخیص تومولوس در گنجیابی راههای مختلفی وجود دارد و لازم به ذکر است که بدانید تومولوسها اتاقهای دفن پادشاه و خانواده سلطنتی ساخته شده روی زمین هستند که داخل این اتاق های دفن وسایل متفرقه و هدایای با ارزش قرار داده میشد سپس مقبره های مصنوعی تپه ای ساخته شده از خاک یا سنگها روی هم انباشته و این مقبره ها توسط معماران ساخته شده اند که می توانید با استفاده دستگاه فلزیاب انواع هدایای باارزش را زیر تومولوس های ساخته شده طبیعی بدست آورید.

تشخیص تومولوس در گنجیابی

انواع محلهای قرارگیری و تشخیص تومولوس در گنجیابی :

 • راهرو یا دالان یا تونل ورودی
 • مستقیم یا اتاق مرکزی
 • اتاق تدفین (که در آن مراسمات خاص آئینی مذهبی و تدفین انجام میشده است)
 • دیگری اتاق مقبره (اتاقی که شخص فوت شده در آن قرار داده میشد)
 • اتاق هدایا (در برخی از تومولوسها هدایای شخص در کنار وی قرار میگرفت و در برخی اتاقها مقبره خالی از ثروت میباشد)
 • و ….

نحوه ساخت مقبره های تومولوس در گنج یابی : 

گودالهای عمیقی در خاک اصلی حفر میشود که در این گودالها اتاقهای دفن درختان ساخته شده و سپس این محفظه درخت از بیرون با سنگهای قلوه سنگ پر شده هست پس از قرار دادن مردگان در اتاق دفن درختان و قرار دادن هدایای مرده سقف آنها پوشانده شده و توده بزرگی از سنگها روی سقف قرار گرفته است و توده با جمع شدن خاک روی آن شکل گرفته هست.

عنصر ساختمانی که از تومول ها جستجو میشود اتاق میباشد به همین دلیل ، اتاقهایی که برای دفن در تومول ها ساخته شده اند از ویژگی های معماری برخوردار هستند آنها ساختارهای ساده ای نیستند این سازه توسط معماران آن زمان و با در نظر گرفتن همه بلایای طبیعی ساخته شده اند انواع و اقسام محاسبات در ساخت آن انجام میشود.

این بناهای قبر هرم آناتولی هم نامیده میشوند و بیشتر توسط پادشاهان ، شاهزادگان یا آقایان محلی و غیره استفاده میشود و برای اشراف و اقوام آنها ساخته شده اند حفاری یک توده بسیار پیچیده است که فقط با یک گودال ساده به سمت مرکز انجام میشو زیرا غالباً حجره های سنگی یا چوبی یا سارکوفاژها در داخل تومول ها وجود دارد.

انواه مقبره های تومولوسی در دفینه یابی :

 1. تومولی با مقبره های گودالی
 2. با مقبره های سارکوفاگ
 3. تومولوسی با گورهای ساده کاشی
 4. تومولی بدون مقبره
 5. تومولوس فقط با اسکلت اسب
 6. و در آخر تومولي با اتاقهاي دفن

معنی و مفهوم مقبره های تومولوس در گنجیابی و دفینه یابی :

 1. تومولی با مقبره گودالی : یکی از انواع مورد استفاده از آغاز عصر مفرغ است هم قبر و هم سوزاندن جسد در گورها مشاهده میشود در عصر برنز اولیه این گودالها با تخته های چوبی یا فقط شاخه های کوچک درخت پوشانده بودند.
 2. تومولی با مقبره سارکوفاگ : چنین مقبره هایی اغلب در تومولی در اطراف یونان دیده میشود در زمان روم ، آنها عمدتا در شهرهای نزدیک روم یا در نزدیکی آنها یافت میشوند آنها از سنگ، خاک رس یا چوب ساخته شده اند.
 3. تومولوسی با گورهای ساده کاشی : این یکی از انواع آرامگاهی است که در Tumulus Thrace شرقی دیده میشود قدمت همه قلعه های دارای گورهای کاشی شده در نتیجه حفاری ها مربوط به دوره رومی است.
 4. تومولی بدون مقبره : خالی ، آیینی ، نمادین ، ​​قلمرو و غیره این تومول های بدون تخت قبل از میلاد نیز نامیده میشوند این وضعیت بسیار جالبی برای شیوه های دفن در هزاره اول و دوره روم است که عموماً هیچ قبر انسانی در این تومولی وجود ندارد.
 5. تومولوس فقط با اسکلت اسب : این نوع دفن نیز تنها در تومول هایی که اسبها در آن دفن شده بودند یافت میشود بسیاری از تومولوس ها در آن جنگجویان کشته شده و در تراکیه با اسب های خود دفن شده اند.
 6. تومولي با اتاقهاي دفن : از سنگها و خاکهای مختلفی که از بیرون آورده شده تشکیل شده اند مشاهده میشود که ایرانیان توجه چندانی به سطح نداشتند از آنجایی که انواع فارسی با الهام از انواع یونانی ساخته شده اند و دیوار کریپیس در پایه وجود دارد.

چگونه میتوانیم بفهمیم که تومولوس ها متعلق به کدام تمدن هستند؟

 • این امکان وجود دارد که با بلوک های سنگی در اطراف تومولوس در تومولهای فریگی برخورد کنید ما در ساختار خاک با لایه هایی برخورد نمی کنیم زیرا فقط یک نوع خاک وجود دارد تومولهای یونانی با نوع خاکی که از هر شهر آورده اند و انباشته شده هستند.
 • تومولهای رومی کاملاً بنای سنگ تراشی هستند اکثر آنها با سنگهای قلوه ساخته شده اند و هیچ تفاوتی بین رم واقعی (بیزانس) وجود ندارد.
 • از طرف دیگر در تومولهای لیدیان ممکن است با علائم فالوس، در لایه های زغال سنگ، دیوار کرپیس و از همه مهمتر در تپه مواجه شوید.

تشخیص تومولوس در گنجیابی

معمولا ورودیهای تومولوس به کدام جهت است؟

برای اینکه بفهمید ورودی های تومولوس در چه جهتی است باید یک تحقیق جدی باستان شناسی در مورد تشخیص تومولوس در گنجیابی انجام دهید مهمترین نکته در اینجا این است که دریابید که گنجینه متعلق به کدام تمدن است در کشور ما تعداد زیادی تومولوس وجود دارد که شایع ترین آنها تومولوس های رومی، لیدیا، فریگی و یونانی است.

ورودی و ساختارهای معماری آنها با یکدیگر متفاوت است یکی از مهمترین ویژگیهایی که شباهت هایی به یکدیگر نشان میدهد این است که تقریباً هر توده در ورودی هدیه دارد و باید یک نماد سنگ محراب در اینجا وجود داشته باشد محراب برای ارائه قربانی ساخته شده است بنای محراب یک بنای مسطح سنگی میباشد که موازی با زمین میشود این سنگ همیشه در جهت ورود هست گاهی اوقات زیر زمین تونل میشود گاهی اوقات در لبه خارجی تومولوس قابل مشاهده است.

به غیر از این، ورودیهای تومولوس عموماً رو به خورشید هستند از شرق شروع میشوند و به سمت جنوب شرقی ، جنوب ، جنوب غربی و غرب تغییر میکنند ورودی که باید در اینجا بدانید این است که خورشید را در زمان معینی از روز میبیند یعنی مستقیماً در شمال بوده و خورشید را پشت سر نمیگیرد.

‫3.3/5 ‏‫(6 نظر)‬

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − دو =

دکمه بازگشت به بالا