فلزیاب طلایاب گنج یاب
گنج یابی

اهمیت وجود آب در گنج یابی و دفینه یابی

وجود آب در گنج یابی | آب ماده ای بدون مزه و بو است که برای تمام شکل های حیات لازم است آب برای زندگی انسانها از اهمیت بالایی برخوردار است به همین دلیل جایی که آب هست زندگی و جایی که زندگی هست فرهنگ و مدنیت هم خواهد بود فرهنگ ها و مدنیت هایی که با بودن آب تشکیل میشوند از خود آثارهایی بجا خواهند گذاشت همین آثارهای بجا مانده به ما درباره چگونگی زندگی انسان ها در آن دوران اطلاعات خواهد داد و مصالحی که برای ساخت یک بنا استفاده میشود حدود 2 یا 3 برابر مصالح برای ساخت آن بنا از آب استفاده میشود.

اهمیت وجود آب در گنج یابی و دفینه یابی :

 • در دوران باستان امکان حمل خاک، سنگ، خشت و سایر مصالح به دور دست ها ممکن بود ولی حمل آب به این راحتی ها نبود به همین دلیل شهرک سازی، سازه های مختلف، دامداری و کشاورزی در مجاورت منابع آب قرار میگرفت.
 • مسئله مهم که مربوط به دفینه یابی میشود اشیا مختلف استفاده شده و بجا مانده از آن دوران است اگر آب نباشد ممکن نیست اولین استفاده آنها آب بوده و یا آثاری بجا مانده از منبع آب باید باشد در غیر این صورت آدرس اشتباه است و در جای اشتباهی توقف کرده ایم.

آب انبارها در دفینه یابی و گنجیابی :

یکی از جاهایی که برای پنهان کردن دفینه ها مورد استفاده قرار میگرفت آب انبار های قدیمی بود که به شکل هرم داخل آن و هم از بیرون در 4 جهت اصلی به عنوان یک نشانه مشاهده میشوند آب‌ انبار، حوض و یا استخر سرپوشیده‌ ای است که برای ذخیره آب معمولا در زیر زمین ساخته میشود در مناطق کم‌ آب و کویری آب انبار را از آب باران و یا جویبارهای فصلی پر میکنند آب معمولا در زمستان ذخیره شده و در تابستان به کار میرود.

وجود آب در گنج یابی از جمله تاسیسات وابسته به قنات ها و کاریزها هستند نحوه ساخت آب انبار ، تصفیه و عایق بندی آن با اصول مهندسی و علمی مطابقت دارد برای تصفیه از روشهای فیزیکی و شیمیایی استفاده میشود ته نشین شدن مواد زائد، اضافه کردن حجم مشخصی از نمک به منظور تجزیه آن و میکروب کشی توسط کلر آزاد شده، استفاده از ترکیبات آهکی جهت گندزدایی و استفاده از کیسه‌ های زغال به منظور بوگیری از جمله این روشها است.

اهمیت وجود آب در گنج یابی

آب انبارها را میتوان به دو دسته تقسیم کرد :

 • آب انبارهای همگانی : واقع در محله‌ ها، کاروانسراها، روستاها و به صورت تک بنا در مسیر راه‌های کاروانی.
 • و آب انبارهای خصوصی : درون خانه‌ ها. نحوه اسقرار آب انبارها در روستاها و شهرها به دلیل سهولت دسترسی به آب قنات و دسترسی بهتر مردم به آب بوده است.

آب انبارها از نظر شکل و نوع شاخت شامل موارد زیر میباشد :

 • آب انبارهای گنبدی گود
 • انبارهای کنده شده در کوهستان
 • صلیبی
 • کشیده

از معروفترین آب‌ انبارها آب‌ انبار شش‌ بادگیری و آب‌ انبار تکیه امیرچقماق در شهر یزد در ایران است در شهر گناباد نیز آب انبارهای عظیمی وجود داشته است که حداقل سه مورد آنها در توسعه شهری تخریب شده است آب انبار مرکز گناباد در خیابان شریعت سابق تا سال 1363 شمسی فعال و مورد بهره برداری مردم بود در زمستان آب برف و یخ را روانه این آب انبار میکردند و در تابستان آب سرد و خنک مینوشیدند به این آب انبار یخچال خانه هم میگفتند.

معنی و مفهوم نماد پارچ یا ظرف آب در دفینه یابی و گنجیابی :

 1. وقتی با دید دفینه یابی نگاه شود از آنجا که پارچ برای حمل آب بوده اگر پارچ پر از آب باشد باید تخمین بزنیم که آب از کدام قسمت سر ریز خواهد شد جهت سرریز آب را باید با دقت بررسی کنیم.
 2. اگر در کنار آب یا تالاب ها بر روی سنگ ها نقش پارچ باشد نشان این است که عموما در نزدیکی نقش پارچ و یا کنار آب دفینه میباشد اما این ثروت چندان زیاد نمیباشد.
 3. قطعا مژده دهنده این است که آب یا تالابی وجود دارد اگر پارچ به صورت ایستاده باشد در نزدیکی چاه آبی وجود دارد نقش و نگار روی پارچ میتواند نقشه اطراف و یا نقشه رسیدن به هدف باشد با دقت باید بررسی شود اگر دهان پارچ درپوش داشته باشد نشانه یک چاه آب دهان بسته میباشد.
 4. پارچ دهان باز به معنای چاهی باز میباشد قسمت گردن پارچ باید به خوبی بررسی شود و باید بررسی کرد که در چاه دفینه در کدام نقطه میباشد.
 5. اگر پارچ به خوبی و ظرافت نقش نشده باشد زیبا نبوده و یا قسمت شکمش خیلی بیرون باشد در این صورت به این معناست که تومولوس وجود دارد.
 6. مناطقی که شبیه تومولوس میباشند باید بررسی شوند در تمامی این حالت ها قسمت نوکش در نشان دادن جهت خیلی مهم میباشد هر سانتی متر پارچ را 72 سانتی متر در نظر گرفته، باید کار و تفتیش را با این حالت ادامه داد این یک مقیاس حتمی نمیباشد اگر همانطور که گفته شد تومولوس وجود داشته باشد قسمت نوک سرنخ های مهمی در مورد ورودی به ما خواهد داد.

اهمیت وجود آب در گنج یابی

با خرید دستگاه طلایاب از شرکت فلزیاب آلفا الکترونیک میتوانید کاوشی دقیق و مطمئن داشته و به نشانه های گنج و دفینه خوبی برسید.

‫2.5/5 ‏‫(2 نظر)‬

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 3 =

دکمه بازگشت به بالا