فلزیاب طلایاب گنج یاب
گنج یابی

انواع نماد جوغن و کاربرد آن در گنج یابی چیست؟

در گنج یابی و دفینه یابی انواع نماد جوغن و کاربرد آن وجود دارد جوغن ها در اکثر مکان ها نماد قبر هستند ولی اگر داخل غار باشند نشان از دفینه اسلامی یا دفینه دزدان میباشد که هردو خطرناک هستند ما بالغ بر 150 نوع جوغن داریم بیشترین جوغنی که بهش بر میخوریم جوغن دایره ای هست اگر جوغن روی سطح زمین باشه اکثر حالات تا شعاع 20 متری و در برخی موارد خاص بیشتر از 100متری قبری هست که اگر این گونه باشه جوغن دارای آبراه هست و جهت را نشان میدهد و در طی مسیر علائم بعدی اعم از ضربدر، اسکنه، و…. نمایان میشوند.

نماد جوغن و کاربرد آن

انواع نماد جوغن و کاربرد آن ها در گنج یابی و باستان شناسی :

 • اگر نماد جوغن روی صخره بود یعنی مقبره ای مهم کنار آنها وجود دارد و با نماد و علائم کنارش میتوان به اهمیت و نوع قبر پی برد.
 • ولی اگر جوغن در صخره باشد و آبراه یا فلش به سمت زمین باشد تقاطع زمین و صخره ورودی هست.
 • در قبور و صخره بارها دیده شده که از درختچه زازالک استفاده شده و پشت آن ورودی هست مهم ترین نکته در قبور این است که قبل از انجام عملیات جستجو بتوانیم تشخیص بدهیم که قبر بار دارد یا خیر؟ این کار سختی نیست برای تفهیم بیشتر شما آرامستان های امروزی را تصور کنید اشخاص فقیر همیشه جنس سنگ قبرشون بی کیفیت و بد میباشد و جاهای خوبی برای دفن آنها انتخاب نمیشه ولی اگر شخص مدفون از لحاظ مالی دارایی خوبی داشته باشد سنگ بسیار عالی و با کیفیت تراش فوق العاده اسم با خط خوش عکس و….. قبور باستان هم همین گونه هستند.
 • اگر جوغن(اعم از دایره ای یا مثلثی و…) دارای تراش خوب ، جای بلند و مرتفع بودند احتمال بودن گنجینه بسیار بیشتر بوده و قبر و جسد از همان ابتدا برای انسانها و بازماندگان مهم بوده و سعی میکردند قبور رو جایی قرار بدهند که آرام بوده و دزد و راهزنان نتوانند به آنها دسترسی پیدا کنند.

نماد جوغان داخل جوغنی دیگر چه تفسیری در گنج یابی دارد؟

اگر جوغن در سقف به صورت برعکس و داخلش سوراخی وجود داشته باشد دقیقا محل کار پشت و سقف کار است مثلا اگر درون غار سرتان را بالا بردید و در سقف غار چنین نمادی را دیدید قطعا نقطه سقف غار است وقتی جوغنی در کنار غار طبیعی قرار گرفته باشد یعنی هدفی درون غار وجود دارد مثل تک قبر و حتی یک ورودی مسدود البته اگر مقبره اتاقکی و مهم باشد آن ورودی مسدود میتواند به همان مقبره مربوط باشد.

جوغن در کنار غار چگونه به قبر اشاره دارد؟

شما اگر دنبال این مورد باشید که آیا صدرصد اتاقک وجود دارد به نوع جوغن توجه داشته باشید راهنمایی خوبی است مثلا اگر دم درب غار جوغنی مربعی و بیضی و مستطیلی داشته باشید پس صدرصد اتاقک وجود خواهد داشت. جوغن های کاربردی باتوجه به بزرگی و کوچکی هر کدام به یک آثار محیطی اشاره میکند که جوغنها همه دارای یک رمز میباشند که باید در هر محیطی که هستند همراه با محیط و آثارها تحلیل کرد.

 • کروکی یک غار بودن یا یک قبرستان، یا حد و مرز دو قبیله یا روستا، اگر برروی تپه ای باشد کروکی ورودی به داخل را دارد.
 • اگر مخروطی باشد به معنی نشان چاه میباشد.
 • وقتی در محیطی صاف باشد میتواند نشان تنور باشد.
 • اگر دو جوغن داخل هم باشند نشانگر دو قبر روی هم هستند.

پس هیچگاه نباید همه نمادهای جوغن را به قبر تعبیه کنیم زیرا در واقع محیط در تفسیر و رمزگشایی نماد و جوغن نقش بسزایی دارد.

تاثیر نشان جوغان در گنج یابی و دفینه یابی :

جوغن ها در قدیم کاربرد فراوانی داشته اند و محل زندگی افراد بسیاری بوده به همین دلیل امروز یکی از گنج خیزترین مناطق میباشد و چگونگی تشخیص جوغن به این صورت است که این کاسه های کنده شده که به شکلهای مختلف کنده کاری شده اند (مربع و گرد و مستطیل) نماد قبر هستند در گذشته اعتقاد داشته اند که از آبی که در آن کاسه جمع میشود توسط مرده داخل قبر نوشیده میشود یعنی در اطراف سنگی که کاسه کنده کاری شده قبری وجود دارد.

نماد جوغن و کاربرد آن

نحوه تشخیص دادن جوغان (سنگ کاسه) با ارزش و بی ارزش در گنجیابی :

سنگ کاسه هایی که نشان دهنده مقبره هستند و چیزهای ارزشمندتری همراه متوفی دارند را میتوان با در نظر داشتن موارد زیر از بقیه سنگ کاسه ها متمایز نمود.

 1. سنگ کاسه ای پر بارتر است که منطقه ای پر بار داشته باشد.
 2. در آن دوران وضعیت معیشت مردم آن عصر خوبتر باشد.
 3. سنگ کاسه ای پر بارتر است که صیقلی تر باشد.
 4. عمیق تر و بزرگتر باشد.
 5. و جنس سنگ کاسه ای که روی آن حکاکی شده با کیفیت و بهتر باشد.
 6. به اصطلاح تو چشم تر باشد.
 7. به صورت پله ای و هم اندازه روی هم قرار داشته باشند.
 8. در کنار منابع آبی پرآبتر قرار داشته باشند.

نکته بسیار مهم : به یاد داشته باشید در برخی مواقع گنجیابی و دفینه یابی ممکن است در سنگ کاسه معمولی یا همان جوغن هدایا و گنجینه های با ارزش و گران قیمت یافت شود پس باید به دقت مورد بررسی و جستجو قرار بگیرند.

تفسیر نماد جوغان در گنج یابی به چه صورت است؟

در مورد تفسیر جوغنها باید به این صورت جلو رفت وقتی سه عدد جوغن باهم تشکیل مثلث میدهند یعنی نشان از بلندی ارزشمندی جهت یابی را به ما اشاره میکنند حتما باید به تفسیر جوغنها دقت کنید یعنی به تعداد ، حالت و شکل قبر که وجود دارد باید دقت شود و این کروکی تمام قبرهاست و قطعا روبروی سنگ در فضایی صد متری شیبی وجود دارد که از اول شیب تا انتهای شیب به همین تعداد و همین شکل قبور چیده شده اند حالت جوغنها نشان دهنده قبور دارای هدایاست و دارای چند درخت کهنسال در سه گوش قبرستان میباشد تمام قبرها با شاخص سنگچین دقیقا قابل تشخیص هستند.

ضمنا برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد مطالب دفینه یابی و انواع دستگاههای طلایاب و گنجیاب شرکت فلزیاب آلفا الکترونیک به سایت خرید دستگاه فلزیاب مراجعه نمایید.

‫3.5/5 ‏‫(6 نظر)‬

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =

دکمه بازگشت به بالا