فلزیاب طلایاب گنج یاب
مطالب فلزیابینکات مهم قبل از خرید هر دستگاه فلزیاب

فلزیاب های فرکانسی–ضربه ای و بالانس القایی

فلزیاب های فرکانسی–ضربه ای و بالانس القایی

فناوری های مورد استفاده در فلزیاب ها و گنج یاب ها

 

فلزیاب های فرکانسی–ضربه ای و بالانس القایی

 

 

در این مطلب به بررسی دو مورد از انواع تکنولوژی های مورد استفاده در دستگاه های فلزیاب و طلایاب و گنج یاب (فلزیاب های فرکانسی–ضربه ای و بالانس القایی) می پردازیم:

 

  •       سیستم فرکانس – ضربه ای Beat Frequency Oscillator
  •       سیستم بالانس القائی Induction Balance
  •       سیستم القای پالس Pulse Induction
  •       سیستم فرکانس بسیار پایین Very Low Frequency
  •       سیستم دریافت گذار Transmit-Receive

فلزیاب های فرکانسی – ضربه ای(BFO):

این سیستم یکی از ساده ترین و قدیمی ترین تکنولوژی های مورد استفاده در صنعت فلزیاب است که شناخت و بررسی ان برای خوانندگانی که قصد اشنایی با فلزیاب ها را دارند، از نخستین گام های مطالعه در این حوزه است. فلزیاب های نوع BFO از دو نوسان ساز امواج رادیویی استفاده می کند که در فرکانس های نزدیک به هم تنظیم می شوند. اولین نوسان ساز، نوسان ساز جستجوگر نام دارد و دیگری، نوسان ساز مبنا نام دارد. خروجی این دو نوسان ساز به یک ترکیب کننده ارسال می گردد که فرکانس های مختلف حاصل از برایند فرکانس ها را ساخته و سیگنالی را ارائه می دهد.
هرگاه شیئی فلزی وارد میدان مغناطیسی سیم پیچ جستجوگر می شود، فرکانس نوسان ساز جستجوگر به ارامی تغییر یافته و پویشگر سیگنالی در محدوده ی فرکانس اصوات تولید می کند.

 

در این نوع دستگاه ها از دو سیم پیچ، یک سیم پیچ بزرگ در انتن و یک سیم پیچ کوچک در داخل جعبه کنترلی استفاده می کنند. هر سیم پیچ به یک تولیدکننده ارتعاش که هزاران پالس در هر ثانیه تولید می کند، وصل است. اختلاف فرکانس تولیدی در سیم پیچ بزرگ و کوچک مقدار ثابتی است. با عبور سیم پیچ بزرگ از روی فلز، میدان القایی در فلز ایجاد می شود. با تداخل میدان القایی با میدان سیم پیچ بزرگ، اختلاف فرکانس بین سیم پیچ کوچک و بزرگ تغییر می کند، سپس این اختلاف فرکانس توسط سیستم شنیداری به بوق هایی تبدیل می شود و فرد متوجه می شود که زیر خاک، فلزی وجود دارد. این روش کم هزینه ترین روش است ولی توانایی دو سیستم VLF و PI را در شناسایی نوع و عمق فلز ندارد.

اگر چه سیستم BFO مدت هاست در کارخانجات صنعتی منسوخ شده است اما همچنان سادگی و ارزان قیمت بودن ان ها نظر بسیاری از کاربران را جلب می کند. این سیستم فلزیاب هرگز در دقت و کنترل قابلیت رقابت با انواع PI و VLF را ندارند. در سال های 1970 تا 1980 تلاش هایی برای ارتقای این سیستم و افزایش قدرت تفکیک ان صورت گرفت اما خیلی زود این سیستم منسوخ شده و با سیستم های نوین تر جایگزین شد. سیستم BFO همچنان در دستگاه های دست ساز و غیر حرفه ای کاربرد داشته و یا به عنوان جزئی از دستگاه های پویشگر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

فیلم تست فلزیاب:

فلزیاب های بالانس القایی (IB):

این نوع فلزیاب از دو حلقه سیم پیچ تشکیل شده است که روی هم همانند شکل قرار گرفته و به صورت فرستنده گیرنده عمل می نمایند بدین ترتیب نقش مدار ارسال امواج مغناطیسی از سیم پیچ اول و دریافت موج توسط سیم پیچ دوم می باشد که مدار با توجه به اندازه گیری اختلاف بین موج رفت و موج برگشت و فرکانس خروجی به وجود فلزیاب پی می برد. این نوع فلزیاب ها هم دارای ولتاژ کاری 50-0 ولت هستند و اشکارسازی به وسیله صدا و صوت می باشد. دقت تفکیک در این سیستم نسبت به سیستم PI بیشتر است.

دقت کنید در خرید فلزیاب به نوع اسکن و نوع دستگاه فلزیاب و قیمت فلزیاب توجه داشته باشید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 19 =

دکمه بازگشت به بالا