فلزیاب طلایاب گنج یاب
گنج یابی

ساختار ساروج در گنج یابی و دفینه یابی

ساختار ساروج در گنج یابی | برخی معتقدند که نباید به ساروج خاک رس اضافه کرد و خاک رس ملات ساروج را به مرور زمان خراب میکند اما در اکثر منابع از خاک رس به عنوان مواد اولیه در ترکیب ساروج نام برده شده است میزان مکیدن آب در خاک رس بسته به نوع دانه ها و ریزی و درصد رس آن دارد.

ساختار ساروج در گنج یابی

ساختار ساروج در گنج یابی و دفینه یابی :

  • خاک رس
  • ماسه بادی
  • خاکستر
  • الیاف
  • آب
  • سفیده تخم مرغ
  • شیر

استفاده از دو مورد آخر بسیار نادر و برای سازه های دارای اهمیت خاص بوده است.

نقش ماسه بادی در ساختار ساروج گنجیابی

با توجه به بررسی های انجام شده و به دلیل چسبنده بودن خاک رس، خاکستر و آهک علت استفاده از ماسه در ملات ساروج احتمالا افزایش کارایی ملات بوده است همچنین در بعضی مواقع که مواد اصلی تشکیل دهنده ساروج کمیاب بوده و یا برای به دست آوردن ساروج هایی با خاصیت های مختلف از ماسه استفاده میشده است.

خاکستر استفاده شده در ساخت ساروج دفینه یابی

خاکستر مصرفی در ملات ساروج از سوزاندن کود حیوانی یا کود گیاهی مانند پوسته برنج حاصل میشود آزمایشات نشان داده اند که مقدار خاکستر حاصل از سوزاندن برخی از گیاهان و سیلیس موجود در خاکستر آنها در پوسته برنج بیشتر از سایر گیاهان است وزن مخصوص پوسته برنج ۲۲۹۰ kg/cm3 میباشد از این فرآورده به عنوان ماده پوزولانی جهت تولید سیمان های پوزولانی در کشورهای در حال توسعه استفاده میشود.

از ۱۰۰۰ کیلوگرم برنج تقریباً ۲۰۰ کیلوگرم پوسته تولید شده که از سوزاندن آن حدود ۴۰ کیلوگرم خاکستر به دست می آید که معمولاً بین ۸۵ تا ۹۵ درصد سیلیس دارد میزان فعالیت خاکستر پوسته برنج در برابر آهک با دمای سوزاندن و زمان نگهداری در آن حرارت نسبت عکس دارد به طوری که در ۵۰۰ درجه سانتیگراد و زمان ۲ ساعت خاصیت پوزولانی در بالاترین مقدار است و در ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد خاصیت پوزولانی کاملاً از بین میرود.

آهک شکفته : آهک زنده هنگام شکفته شدن گرما پس میدهد و حجمش زیاد میشود هرچه cao در آهک زنده بیشتر باشد بیشتر با آب ترکیب میشود و حجم آهک شکفته بیشتر میشود حجم ملات ماسه آهک و شکفته آهکی ثابت است و پس از گرفتن و سفت شدن تغییر حجم نخواهد داد در واقع اصول تهیه و به کارگیری آهک، تبدیل سنگ آن به حالت قابل مصرف است.
سنگهای آهکی منشأ caco3 دارند و با تحمل ۹۰۰ درجه سانتیگراد حرارت ، ترکیب caco3 میشکند و به آهک زنده تبدیل میشود خاک رس در نتیجه عمل فرسایش و هوازدگی بر فلدسپات ها و میکاها و از پوسیدن آنها حاصل میشود خاک رس پس از آب مکیدن چسبناک ، خمیری و شکل پذیر میشود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مطالب دفینه یابی و گنج یابی و همچنین

تمامی دستگاه های طلایاب میتوانید به سایت خرید فلزیاب مراجعه نمائید.

‫5/5 ‫(1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =

دکمه بازگشت به بالا