فلزیاب طلایاب گنج یاب
گنج یابی

انواع سنگها در گنجیابی و معنی و مفاهیم آنها

انواع سنگها در گنجیابی و دفینه یابی وجود دارد که هر کدام توضیحات خود را دارند در این مقاله ما میخواهیم برای شما عزیزان توضیحاتی مختصر در مورد انواع سنگها و نمادها را بدهیم پس با ما همراه باشید.

انواع سنگها در گنجیابی و دفینه یابی :

  • اول : سنگ تابوت
  • دوم : سنگ ابلق
  • سوم : سنگ بیضی
  • چهارم : سنگ مثلثی

منظور از سنگ تابوت در گنجیابی چیست؟

سنگ تابوت یک آثار بسیار ارزشمند و کمیاب هست که نشان از وجود مقبره مهم تابوت دار و حتی مومیایی در کنار سنگ است به محیط و محل قرارگیری سنگ دقت کنید تپه ای دیده میشود که بر رو و بالای تپه قرار گرفته است و در پشت تابوت یک سنگ سه گوش دیده میشود که سنگ سه گوش به بلندترین نقطه محیط خود مارو هدایت میکند که در اینجا به تابوت دار هدایت میکند و مقبره در کنار خود تابوت میباشد و سنگهای تراش خورده و سفید روی تپه و کنار سنگ کاملا نشانگر وجود مقبره درون تپه میباشد.


دوستان چنین مقبره هایی برای افراد قدرتمند و بلند مرتبه ایجاد میشد و دلیل وجود مقبره کنار سنگ و بروی تپه این است که از آن کاملا نگهبانی میشده است عمق چنین مقبره ای بالا و بعداز گذراندن مسیر مقبره هوای داخل اتاقک از آلودگی بالایی برخوردار هست که نوعی تله به حساب می آید.

معنی و مفهوم نشان سنگ ابلق در گنج یابی :

در انواع سنگها در گنجیابی ما بجز سنگ رستم بنای دیگری با مشخصات همان سنگ داریم که به سنگ ابلق مشهور است و معمولا رنگ آن کمی به کبودی مایل میباشد طوری که یا شکل خاصی داشته یا رنگ خاصی دارد و یا اینکه در یک منطقه تک میباشد معمولا در هر روستا محلی به عنوان نشانه و تجمع افراد بوده و یا در مسیر راه محلی برای تجمع و قرارگاه افراد میباشد که برای انجام کارها محل قرار کشاورزان ، کارگران ، جنگجویان و سپاهیان بوده و در حقیقت محل تجمع آنها محسوب میشده است در این موارد این سنگ ها که در حقیقت در برخی مناطق تک بوده و همه آن را میشناختند به عنوان نشانه بار استفاده میشده است.

انواع سنگها در گنجیابی

تفسیر سنگ نیم بیضی یا سنگ بیضی در گنجیابی چیست؟

در گذشته با توجه به اعتقادات مختلفی که در دوران های مختلف متفاوت است چنین سنگ هایی را همراه با فرد فوت شده دفن میکردند از نظر گنج یابی این سنگ ها ارزش خاصی داشته و کاوشگران نباید به سادگی از کنار آن رد میشدند سنگ بیضی نصف شده از وسط که طرف صاف نصف شده آن پایین بوده و قوس آن رو به بالا باشد معنی وجود یک درپوش یا درب بسته ای یا وجود یک اتاقک یا اتاقی با سقفی قوس دار و گنبدی شکل را داشته و به مفهوم نزدیک شدن به محل ورودی اصلی یا خود اتاقک و … میباشد.

منظور از سنگ مثلثی در حفاری نشانه چیست؟

سنگ مثلثی مسیر به سمت پایین را نشان میدهد این سنگ معمولا به رنگ کرمی است که با ساروج درست شده است این نوع سنگ برای دفینه های بزرگ بکار میرود و در بعضی از مکانها این سنگ به صورت سنگ رودخانه ای هم یافت میشود اگر شکل مثلث در بالای زمین یافت شود نوک آن جهت قبر را نشان میدهد البته با سنگ چین مثلث تفاوت دارد سنگ چین مثلث نشان قبر بچه است.

انواع سنگها در گنجیابی
این نوع سنگ معمولا در حفاری ها در بین لایه هایی پیدا میشود که برای دفینه استفاده میشود اگر مثلث به صورت نقطه چین باشد و خط های آن به صورت ممتد باشد نشان دریچه است که پلمپ شده است که در این صورت میتوانید با خرید دستگاه فلزیاب و همه لوازم مورد نیاز برای گنج یابی را تهیه نموده و پلمپ دریچه های مختلف را باز کنید.

‫2.4/5 ‏‫(13 نظر)‬

یک دیدگاه

  1. سلام چند نمونه سنگ دارم نمیدونم چیه و به چکاری میاد یکی رنگ سیاه خالص حدود پنجاه گرم وزن داره حالت گنبدی داره که که قسمت گنبدیش به نظر پلمپ شده میاده به نظر وقتی تکانش میدی چیزی داخلش حرکت میکنه تو قبر در آوردم میشه لطف کنید راهنمایی کنید چند نمونه دیگه هست این مورد را روشن کنید بقیه را هم عرض میکنم ممنون میشم جواب بدید

    45
    31

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 10 =

دکمه بازگشت به بالا